Hledání

 
 
 
 
 
 
 
Centrum Bohuslava Martinů
 
 

LÉTO V ČECHÁCH – aktuální nabídka - ŽE NEMŮŽEME ZA HRANICE? NEVADÍ!

 Poličské muzeum je nejen místem poznání, ale i zábavy a potěšení. Připraveny jsou pro vás prohlídky Rodné světničky Bohuslava Martinů, Gotického opevnění města Poličky nebo tématické procházky královským věnným městem. K expozicím pro vás máme připraveny speciální programy. Za vidění stojí i výstava IMAGINÁRIUM Divadla bratří Formanů, která do Poličky doputovala přes dánský Silkeborg, italské Trani a Paříž, či výstava pro nejmenší HRAVÝ SVĚT Vlasty Švejdové. Na své si přijdou děti i dospělí.

 

IMAGINÁRIUM v Poličce aneb ŽIVÁ VÝSTAVA DIVADLA BRATŘÍ FORMANŮ A JEJICH PŘÁTEL

24. 5. – 25. 10. 2020

Imaginárium v Poličce je živou a okouzlující výstavou Divadla bratří Formanů a jejich přátel. Do muzea v Poličce doputovalo přes nemálo českých měst, dánský Silkeborg, italské Trani a Paříž. Dětský i dospělý návštěvník do něj vstupuje jako hravý objevitel, který v labyrintu her, pohyblivých objektů, tajuplných zákoutí, obrazů, fotografií a výjevů objevuje svět divadla, cirkusu a loutek. Ve službách imaginace a hravosti se tu prolíná umělecká a řemeslná práce osobitých výtvarníků a tvůrců.

Vše je určeno ke hře a prožitku a k ničemu zde nepotřebujete návod. Imaginárium je poctou představivosti a tvořivosti, která nám říká a připomíná, že lidské ruce umí zázraky a fantazie je nekonečná. Výstava oživuje výtvarné objekty, loutky, obrázky a divadelní dekorace. Nejen děti čeká čas plný zábavy a her, kdy se budou moci všeho dotýkat, vše prozkoumávat a zkoušet.

 

HRAVÝ SVĚT VLASTY ŠVEJDOVÉ

25. 4. – 30. 8. 2020

Vlasta Švejdová je výtvarnice, která svým laskavým a humorným přístupem k tvorbě a ke světu vůbec, oslovuje již několik generací dětí i dospělých. Přestože vystudovala obor loutkářství a hračky, dnes je známá hlavně svými knižními ilustracemi.

Výstava je tradičně doplněna o několik hravých koutků, díky kterým se i ti nejmenší návštěvníci  dozví více o světě malířky, seznámí se blíže s její nezaměnitelnou tvorbou, a kdo bude chtít, může se vyfotit lišce na ocásku jako Budulínek. Součástí instalace je i výběr pohádek, říkadel, ale i hádanek. Tak třeba: „Jeden mluví a dva koukají. Co je to?“ Odpovíte správně na všechny? Pokud patříte mezi milovníky litografie, i vy si přijdete na výstavě na své. Dozvíte se, jak se postupuje při tvorbě kamenotisku, a prohlédnete si několik originálních litografií výtvarnice.

Výstava bude pro veřejnost otevřena:

út – so: 12.30 – 16.00 hod. / ne: ZAVŘENO (pro velké skupiny po předchozí telefonické domluvě možno i dopoledne)

 

 

„TVOŘIVÉ ÚTERKY“ pro děti i dospělé

Na letní měsíce jsme pro vás připravili celou řadu dílniček zaměřených především na tvoření z různých materiálů. Dílničky jsou určeny jak pro děti, tak i pro dospělé. Proto neváhejte a přijďte k nám tvořit! Každé prázdninové úterý můžete kreativně strávit svůj čas. Tvoření z hlíny, papíru, malování a zdobení, technika broušení skla – gravírování nebo zachycení pohybu slunce pomocí solarografie a mnoho jiného pro vaši tvořivou duši. V našich dílnách si můžete vyzkoušet a naučit mnoho zajímavých technik.

 

út 7. 7. NETRADIČNÍ BROUČCI * út 14. 7. KOUZLO SOLAROGRAFIE aneb jak zachytit pohyb slunce *

út 21. 7. KVĚTINOVÝ ZÁPISNÍK * út 28. 7. GRAVÍROVÁNÍ – zdobení skla * út 4. 8. ZVONIVÁ DÍLNA *

út 11. 8. HANDMADE TAŠKY * út 18. 8. OBRÁZKY Z LUŠTĚNIN A SEMÍNEK * út 18. 8. MOTIVAČNÍ KARTIČKY PRO DOSPĚLÁKY * út 25. 8. VOŇAVÁ DÍLNA

 

RODNÁ SVĚTNIČKA BOHUSLAVA MARTINŮ ve věži kostela sv. Jakuba

Se jménem Bohuslava Martinů je neodmyslitelně spjaté unikátní, romantické, i když pro život trochu nepraktické místo malá světnička ve věži kostela sv. Jakuba v Poličce. Zde se 8. prosince 1890 budoucí slavný hudební skladatel narodil.

Atmosféra života ve výšce 36 metrů nad zemí se nesmazatelně zapsala do mysli budoucího skladatele. Ve své vzpomínce z roku 1934 v Paříži píše: „…Myslím, že tento prostor je z mých největších dojmů z dětství, který si nejvíce uvědomuji a který asi hraje velkou úlohu v celém mém názoru na kompozici. Nejsou to malé zájmy lidí, starosti, bolesti nebo i radosti, které jsem viděl z velké dálky, lépe řečeno z výšky. Je to tento prostor, který mám stále před očima a který, zdá se mi, hledám stále ve svých pracích. Prostor a příroda, ne lidi…“

Pokud vystoupáte po 192 schodech až do samotné věže kostela, budete odměněni nejen zajímavou prohlídkou světničky, ale i jedinečným výhledem na celé město a jeho blízké okolí. Světnička je zařízena původním a dobovým nábytkem podle vzpomínek matky a sestry B. Martinů.

 

 

MĚSTSKÉ GOTICKÉ OPEVNĚNÍ

Polička byla založena r. 1265 na příkaz krále Přemysla Otakara II. Městské opevnění se skládalo z hlavní hradby zesílené 19 věžemi, z parkánu, parkánové zdi, vodního příkopu a valu. Do města se vstupovalo čtyřmi branami. Ve středověku se několikrát osvědčilo v bojích. V pozdější době sloužilo jen jako policejní a správní hranice města.  

 

Gotické opevnění města Poličky patří ve svém půdorysu k nejlépe dochovaným městským fortifikacím v České republice. Do dnešních dnů se dochovala hlavní hradba v délce 1200m. Při prohlídce s průvodcem se projdete po masívním ochozu hradby a vstoupíte do tří z obranných věží.


 
   
ROP NUTS II EU Investice do budoucnosti