Nádherné středověké hrady či velkolepé renesanční a barokní zámky nejsou to jediné, co můžeme v pardubickém kraji obdivovat. Mezi těmito poklady nalezneme unikátní architektonické památky, jakými jsou vily a rodinné domy z ateliérů pražských, brněnských i východočeských architektů...
V poličském muzeu tuto sobotu otevřeli novou panelovou putovní výstavu, která má připomenout slavné a veřejností často opomenuté vily, které se nacházejí v téměř třiceti městech a obcích pardubického kraje. „Zveme všechny k cestě dějinami architektury rodinného bydlení Pardubického kraje. Četná díla zde zanechali významní architekti, jako například Jan Kotěra a v jeho stopách jdoucí Josef Gočár a další špičkoví tvůrci. Návštěvníci na výstavě uvidí nejen historické, ale také současné fotografie a plány staveb vil a rodinných domů. Polička je na této výstavě zastoupena funkcionalistickou Šmídovou vilou. Pro lepší představivost jsme vytvořili její model, aby si návštěvníci mohli lépe prohlédnout konfiguraci domu stávající se ze dvou navzájem se prostupujících kvadratických těles“ uvedl kurátor výstavy PhDr. David Junek.
Vernisáž si nenechalo ujít okolo 90 návštěvníků a mezi nimi i paní Soňa Šmídová – Kytlicová (86 let) - dcera autora slavné Šmídovy vily a také příjemkyně skladby Bohuslava Martinů „Božánkovi a Soničce Šmídovým“, která je na výstavě také k vidění.
Výstava se skládá z více jak 50 rozměrných panelů s texty a fotografiemi vil a rodinných domů, které postavili lékaři, průmyslníci, umělci i politici v 19. a 20. století. „Putovní výstavu jsme rozšířili o další zajímavé vily z Poličky, novodobé i ty starší nebo také o dokumentaci zachycující postup výstavby domu. Pro ty menší návštěvníky jsou připraveny hravé koutky, kde si mohou vyzkoušet různá nářadí a zjistit tak, k čemu slouží anebo si navrhnout vlastní schéma domu. Neváhejte a navštivte výstavu, kde uvidíte, jakým směrem se měnila a jak dříve vypadala tvář nejen města Poličky.“ uvedla Alena Jandlová z poličského muzea.
Výstava bude k vidění až do 6. dubna 2014.