Na hlavě kámen a v puse prst? Tak zní jedna z tradičních romských hádanek, které hádá celá romská rodina, když se setkají při takzvaných „hádankových seancích“. A co vy? Víte, o co se jedná? Děti, které navštívily vzdělávací program pro školy v poličském muzeu už ano.
Poličské muzeum ke každé výstavě či stále expozici vytváří vzdělávací program, který odpovídá věku a schopnostem dětí z mateřských, základních i středních škol. Cílem je žákům ukázat, že vzdělávání, historie nebo umění nemusí být nudné, ale naopak zábavné a hravé. Tyto programy si v loňském roce nenechalo ujít 319 školních skupin z Poličky i okolí.
Muzeum se snaží, aby programy byly interaktivní, děti se mohly podívat na vystavené sbírkové předměty, ale zároveň se mohly dotknout jejich věrných kopií. V expozici Historie města Poličky si například děti poznají tíhu rytířského brnění nebo si obléknou půvabné kostýmy a klobouky. V expozici Sklářství na Horácku si naopak mohou do ruky vzít originální nářadí sklářských mistrů, které muzeum získalo z již zavřené sklárny ve Škrdlovicích.
Z krátkodobých výstav můžou učitelé navštívit doprovodný vzdělávací program k výstavě PŘÍBĚHY ROMŮ s názvem Zrcadlo Romů.
„Střípky ze života Romů žákům osvětlí, odkud Romové pocházejí, jakými řemesly se po staletí živili, jaký význam má pro romskou komunitu rodina, či jak bohatá je jejich kultura. Vzdělávací program je inspirován příběhem romské spisovatelky Margity Reiznerové Zrcadlo Romů. Společnými silami poskládáme střípky z rozbitého zrcadla a dozvíme se tak, odkud Romové pocházejí, z jakých důvodů se vydali na dlouhou pouť, jaké životní útrapy museli na cestách překonat, kdy a kde se postupně usazovali. Prostřednictvím dílčích aktivit se dozví o kočovném způsobu života Romů, o tradičních řemeslech, která si předávali z generace na generaci,” uvedla lektorka programu Bc. Tereza Sejkorová. „Děti zažijí hádankovou seanci, zatancují si a seznámí se tak s romským folklórem,” dodala.
Výstavu můžete navštívit do 10. dubna a dozvědět se odpovědi na různé hádanky, jako například „Na hlavě kámen a v puse prst = prsten“.