Hledání

 
 
 
 
 
 
 
Centrum Bohuslava Martinů
 
 

Smyčcové kvarteto Pavla Bořkovce upozorňující na sebe především nevšední dramaturgií, navštíví rodiště hudebního skladatele Bohuslava Martinů - Poličku. Těšit se můžete na neobyčejný zážitek i evropskou premiéru „čuvašského“ smyčcového kvartetu Anisima Aslamase!

Beethovenův smyčcový kvartet, evokující Mozartův či Haydnův klasicistní rukopis, který vystřídá 12minutový gejzír harmonických a rytmických nápadů Bohuslava Martinů v jeho nejkratším kvartetu č. 3 z roku 1929 a na závěr „čuvašský“ smyčcový kvartet Anisima Aslamase (1924 – 2000), který na koncertu zazní v evropské premiéře!“ s nadšením informuje organizátor akce a předseda Spolku Náš Martinů pan Mgr. Jaroslav Novotný.

Opery, balety, sborová tvorba, vokální či komorní hudba Anisima Aslamase zní na koncertních pódiích nejen v Rusku, ale i v Evropě a Japonsku. Jeho skladby výstižně vyjadřují nejtypičtější povahové rysy čuvašského národa žijícího v Rusku na březích řeky Volhy a zařadily se do zlatého fondu tamější národní hudební kultury. Na koncertě zazní již zmíněný Smyčcový kvartet č 2 "Čuvašský", který byl zkomponován během jeho studií na Moskevské konzervatoři v roce 1962.

Na chystaný koncert s PBQ jsme opravdu pyšní. Jedná se exkluzivní nabídku pro slavnostní chvíli strávenou s fanoušky té nejlepší klasické hudby od uznávaného komorního souboru Pavel Bořkovec Quartet (PBQ), jehož členové jsou Alexej Aslamas ml. – housle, Ondřej Hás – housle, Matěj Kroupa – viola, Štěpán Drtina – violoncello,“ dodává.

PBQ letos slaví pět let společné spolupráce a za tu dobu se mu podařilo na sebe upozornit především nevšední dramaturgií. Kromě uvádění děl klasické kvartetní literatury i soudobých děl svých vrstevníků leží těžiště práce PBQ v kvartetním díle Pavla Bořkovce – jeho kompletní dílo kvarteto natočilo pro Český rozhlas. Violista kvarteta Matěj Kroupa je Bořkovcovým pravnukem a kromě propagování Bořkovcova díla se věnuje také komponování hudby. Mimo jiné je i autorem hudby k novému filmu Miroslava Krobota Kvarteto. PBQ se na této hudbě významně podílel.

I tím je kvarteto výjimečné, dva členové Matěj Kroupa a Alexey Aslamas komponují a aranžují, to zvyšuje soběstačnost PBQ a zároveň ho posouvají k multižánrovému přesahu. Důkazem je spolupráce s Michalem Pavlíčkem a Monikou Načevou. Snaha kvarteta soustavně uvádět soudobou českou hudbu vyústila mimo jiné ve spolupráci s Jiřím Adámkem a Martinem Smolkou na komorní opeře Bludiště seznamů. Úspěchem je i jejich umístění ve finále mezinárodní soutěže Johannes Brahms Competition Pörtschach, Rakousko v loňském roce.

Koncert se koná ve čtvrtek 28. února 2019 od 18.00 hod. v hudebním sále poličského muzea. Pořádá jej Spolek NÁŠ MARTINŮ.

Více informací na www.cbmpolicka.cz

S pozdravem

Alena Zavoralová
Městské muzeum a galerie Polička
Centrum Bohuslava Martinů v Poličce
Tylova 114 572 01 Polička
tel.: +420 461 723 864
www.cbmpolicka.cz

 
   
ROP NUTS II EU Investice do budoucnosti