Hledání

 
 
 
 
 
 
 
Centrum Bohuslava Martinů
 
 

Zatímco většina českých památek je vždy v pondělí zavřená, v Poličce udělali výjimku. Návštěvníci města Poličky vítají možnost navštívit Rodnou světničku Bohuslava Martinů i v pondělí, kdy mívá většina památek zavřeno. 

V období 1. 7. až 31. 8. 2022 bude světnička na věži poličského kostela přístupná i v pondělí, a to v 9, 10, 11, 13, 14, 15 a 16 hodin.

Nenechte si při návštěvě Poličky tuto ojedinělou památku ujít. Rodná světnička hudebního skladatele Bohuslava Martinů patří mezi české unikum. Který jiný významný hudební skladatel se narodil a žil se svojí rodinou ve výšce 36 metrů? Navíc vám odměnou po vystoupání 192 schodů do věže bude i nádherný výhled na Poličku a okolí. 

Původní gotický kostel sv. Jakuba vyhořel za velkého požáru v červenci roku 1845. Poškození kostela bylo natolik velké, že musel být posléze stržen a na jeho místě byl v letech 1853-1865 postaven novogotický kostel. V novém chrámu bylo pamatováno na bydlení pověžného, který v případě ohně vyhlašoval poplach. Do této funkce nastoupil v roce 1889 Ferdinand Martinů, kterému se roku 1890 narodil syn Bohuslav. Rodina Martinů žila v tomto unikátním, romantickém, i když pro život trochu nepraktické místě, v malé věžní světničce, až do Bohušových 11 let,“ uvádí historik PhDr. David Junek. 

„Kostel sv. Jakuba Většího je od roku 2010 prohlášen Národní kulturní památkou. Pokud vystoupáte 192 schodů do jeho věže, budete odměněni nejen zajímavou prohlídkou světničky, ale i jedinečným výhledem na celé město a jeho blízké okolí. Rodná světnička světově uznávaného hudebního skladatele se nachází ve výšce 36m, je zařízena původním i dobovým nábytkem podle vzpomínek jeho matky a sestry,“ dodává.

Více na www.cbmpolicka.cz

KONTAKT:

ALENA ZAVORALOVÁ

Městské muzeum a galerie Polička

Centrum Bohuslava Martinů

Tylova 114

572 01 Polička

Tel.: +420 461 723 855

e-mail: Diese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein!

 
   
ROP NUTS II EU Investice do budoucnosti