Hledání

 
 
 
 
 
 
 
Centrum Bohuslava Martinů
 
 

Česká republika je na špičce světového lidového betlemářství. Odkud se ale tahle tradice vzala a kde se odehrála první inscenace betléma? Přijďte do poličského muzea na výstavu HEJ MISTŘE, VSTAŇ BYSTŘE! a vše se dozvíte.

Výstava betlémů v Poličce se tento rok zaměří na první „jesličky“ a osobu svatého Františka z Assisi. „V době, kdy sv. František žil v poustevně, dostal nápad, jak oslavit narození Ježíše Krista originálně a tak, aby se do něj mohli zapojit všichni bratři františkáni, děti i dospělí, zvířata i okolní příroda, která mu připomínala daleký Betlém. O vánočních svátcích roku 1223 se tak odehrálo první představení živého betléma. Svatý František vybudoval v nedaleké jeskyni symbolický chlév s jesličkami, do kterých položil na slámu sošku milostného Jezulátka, k němu postavil živého vola a osla a společně se svými řeholními bratry františkány a lidmi z vesnice Greccio oslavili noční mší svatou narození Spasitele. Vánoční pobožnost se záhy začala šířit do světa.“ vysvětluje etnografka muzea Mgr. Stanislava Cafourková.

Od živého betléma byl jen krůček k prvnímu betlému s figurkami. Betlémské scény se postupně stále častěji a častěji objevovaly na různých liturgických předmětech, v rukopisných klášterních knihách i v interiérech chrámů. O rozšíření jesliček do světa se kromě františkánů zasloužili také jezuité. „Na výstavě zjistíte, proč se později „svatá rodina“ stěhovala z kostela do lidových domácností. Poznáte období výsluní i zákazů betlémů i mistry a laiky, kteří je vyráběli a vyrábějí. Seznámíte se s tím, co a kdo do betléma patří a z jakých materiálů mohou „jesličky“ být.“ uvádí etnografka a kurátorka výstavy S. Cafourková a dodává: „Základem instalace budou betlémy zapůjčené od sběratelů a betlemářů z Poličska a Bysterska B. Andrleho, Z. Elčknera, T. Uherkové, J. Škrance, P. Steinera, ale také betlém z kapličky z Hartmanic nebo novodobé výtvory ze ZUŠ Bystré. K Bystrému odkazuje také název výstavy.“

 Vystaven bude i zvláštní papírový betlém s názvem „Zázrak z Greccia“, který oslavuje jedinečnou událost prvního živého betléma, kdy se Greccio o vánoční noci roku 1223 stalo Betlémem.

Jesličky zkrátka žijí dál a každoročně svátkům dodávají zvláštní a neopakovatelné kouzlo. „Na vánoční strunu vás naladí i vůně jehličí, stezka Pojďte s námi na betlémy, která vám připomene betlémský příběh a navíc si během ní vytvoříte vlastní betlém, vyrábění ozdob na stromeček, koledy i vánoční vůně františků. A jelikož na svátcích je nejhezčí čas strávený spolu, můžete si v muzeu zahrát i originální betlémskou deskovku.“ láká na aktivity edukátorka výstavy Mgr. Simona Valachová.  

Výstava HEJ MISTŘE, VSTAŇ BYSTŘE! bude zahájena 17. listopadu 2024 a potrvá do 5. ledna 2025.

Vernisáž se uskuteční v neděli 17. listopadu v muzeu. Již od 15.00 si můžete vyrobit tradiční vánoční vrkoč ze sušených plodů, které neměly jen dekorační funkci. Lidé věřili, že jim přinesou zdraví, lásku, úrodu a ochranu, a to právě v magickém čase Vánoc. Přineste si s sebou hrneček nebo malý květináč a společně ho dozdobíme snítkami buxusu a osázíme hustým lesem špejlí s množstvím drobností.  

V 16.00 pronese úvodní slovo předseda pobočky Spolku českých betlemářů – Betlemáři Poličska pan Bohumír Andrle. Na vánoční strunu vás naladí koledy v podání zpěváčků ze ZUŠ Bystré a voňavé občerstvení.

Více na www.cbmpolicka.cz

KONTAKT:

SIMONA VALACHOVÁ

Městské muzeum a galerie Polička

Tylova 114

572 01 Polička

Tel.: +420 461 723 855

e-mail: Diese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein!

 
   
ROP NUTS II EU Investice do budoucnosti