Hledání

 
 
 
 
 
 
 
Centrum Bohuslava Martinů
 
 

Dřevo, ale i lepenka a papír – to jsou tradiční materiály používané na výrobu betlémů. V sobotu 19. listopadu 2016 bude v poličském muzeu zahájena výstava, kde budou představeny betlémy ze tří století.

Pokud patříte mezi milovníky svátků přinášející mír, pohodu a klid, potom je vánoční výstava v poličském muzeu přímo pro vás. Těšit se můžete na betlémy ze tří století. Jejich počet nebude velký, zato budou obdivuhodné množstvím postav a rozlehlostí scén. Všechno jsou betlémy autorské – jejich tvůrci, především samouci, je sami vytvořili pro sebe a svou rodinu, jako dárek rodičům apod. Pracovali mnoho dní, někdy i let ve svém volném čase. Někdo vyřezával ze dřeva, jiný tvořil ze dřeva a kašírovaného papíru, další z keramiky.

„K nejzajímavějším a nejstarším budou patřit původem poličské jesličky z rodiny Jeřábko – Andrlovy a Andrlíko – Friedlovy, jejichž současní majitelé již v Poličce nebydlí. Druhý jmenovaný vytvářelo několik členů rodiny a byl málem zničen, když po druhé světové válce „vyšel z módy“. Ale byl zachráněn a v posledních letech byl dokonce restaurován. Narození Ježíška uvidíte také v grafikách a kresbách významných autorů ze sbírky paní Jarmily Janků,“ uvádí kurátorka výstavy Mgr. Stanislava Cafourková. „Na výstavách betlémů vždy spolupracujeme se členy Spolku českých betlemářů pobočkou Betlemáři Poličska. A jim patří dík za zprostředkování kontaktů na majitele některých betlémů,“dodává.

Podobně jako předloni vystavuje muzeum jesličky pocházející přímo z Poličky nebo blízkého okolí. V některých rodinách se betlémy postupně rozšiřovaly o nové a nové postavy a stavby. Všichni současní majitelé o ně dobře pečují a uchovávají je snad i pro další generace. A že ta péče vyžaduje určité oběti a čas, uvědomíte si při představě, kolik prostoru zabere jeden takový betlém v interiéru během Vánoc, ale také do kolika krabic je potřeba jej uložit.

Těšit se můžete i na ozdobený vánoční strom, na atmosféru jehličí a dokonce i růží. Vždyť vánoční píseň použita v názvu výstavy přece pokračuje „… z růže kvítek vykvet nám“ A proto „radujme se, veselme se!“

Součástí vánoční výstavy a času adventu jsou i dílničky pro malé i velké návštěvníky. V sobotu 3. 12. 2016 od 13.00 – 15.00 hod. se v betlémskou stáj i postavy svaté rodiny a pastýřů se pod vašima rukama promění dřevěné lékařské špachtle. Oděv postavičkám můžete vyrobit z látek či dřevěných dýh nebo jej namalujete. Betlém je možné zavěsit na jehličnatou větvičku, do prostoru, na zeď i do okna, kde se z něj stane krásná vánoční dekorace nebo i dárek pro naše blízké.  

 

Další dílna se bude konat v sobotu 10. 12. 2016 opět v čase 13.00 – 15.00 hod. „V době zimního slunovratu a příchodu nového roku vyráběli naši předkové vrkoče a polazy. Měly přinést dobrou úrodu, ochranu, lásku i zdraví. Svěžest jim dodával zelený krušpánek nebo mech a barevné ústřižky látek. Sušené ovoce, ořechy a drobné pečivo na koncích špejlí byly určené jako pamlsky členům rodiny i koledníkům. Na vrkoč, a to je důležité, si s sebou přineste hrneček nebo květináč. Výsledný zápich na stůl bude vypadat jako pestrá kytice. Oproti tomu je polaz podstropní závěs, který symbolizuje sluneční kouli se spoustou paprsků. Jeho příprava trvá asi 1,5 hodiny. Cena obou dílniček je 40,- Kč a součástí je návštěva vánoční výstavy,“ informuje kurátorka akcí a výstavy betlému Stanislava Cafourková.

Výstava potrvá od 19. listopadu 2016 do 15. ledna 2017.

 

 
   
ROP NUTS II EU Investice do budoucnosti