Hledání

 
 
 
 
 
 
 
Centrum Bohuslava Martinů
 
 

Mohou být lecjaké: malé, velké, dřevěné nebo z papíru. Tradiční i moderní. Ale všechny nám připomínají svátky klidu, míru a pohody, které jsou za dveřmi. Navštivte výstavu betlému v poličském muzeu a nasajte vůni jehličí, růží a zaposlouchejte se do tradičních koled...

Výstava Narodil se Kristu Pán, z růže kvítek vykvet nám… představuje jedinečnou ukázku betlému nových i starých, jenž se dědí z generace na generaci. Vystaveny jsou převážně betlémy těch, kteří je sami vytvořili pro sebe a svou rodinu jako dárek.

„Vždy je tvořila pevná konstrukce umístěná na nábytku nebo samonosně, přikrytá barevným papírem a mechem a co nejpočetněji zaplněná lidskými a zvířecími postavičkami, domy, stromy a keři. … Tak se jesličky neustále rozrůstaly a nezřídka se stávalo, že betlemář a jeho rodina spávali po celou zimu pod jejich konstrukcí. Některé se stavěly kolem dvou nebo tří stěn,“ uvádí pro zajímavost kurátorka výstavy Mgr. Stanislava Cafourková. „V Poličce se betlémy skládají zpravidla ze tří částí: vlevo je pastvina, vpravo město Jeruzalém, uprostřed jsou jesle. Bývají zpodobněny jako polorozbořený Davidův hrad, jehož vnitřní prostor je většinou zakončen půlkruhem s paprsky,“ dodává.

 

Mimo jiné se ve velkém výstavním sále můžete těšit na vůni jehličí, ozdobené jesličky nebo dobové fotografie. Vánoční koledy podtrhnou atmosféru vánoc stejně jako nazdobený strom.

V prostorách malých výstavních sálků muzea se můžete těšit i na grafiky a kresby s tématem betléma a vánoc ze soukromé sbírky paní Jarmily Janků.  Sběratelka, jenž má blízký vztah k výtvarnému umění a mimo jiné v Brně pracovala v Klubu přátel výtvarného umění a patnáct let vedla sekci grafiky a krásné knihy, svou rozsáhlou kolekci, která čítá více než 100 autorů, ráda vystavuje a průběžně doplňuje již třicet. Některá díla vystavila poprvé právě v Poličce, například malbu Útěk do Egypta od Jiřího Štourače z Bystrého, dvě reprodukce malby od Vlasty Švejdové z Brna, litografii Bible Banana od známého pražského humoristy Jiřího Slívy a dřevořez Klanění tří králů v Litomyšli od Zdeňky Olivové. V grafikách jsou zastoupeny všechny hlavní techniky provedení listů.

„Snad někteří vnímaví návštěvníci se zastaví i u některého z panelů, kde výtvarníci malíři a grafici vyjádřili svůj vztah k tomuto svrchovanému fenoménu Vánoc. Věřím, že exponáty jim mohou udělat radost v dnešním přetechnizovaném světě, kde komerce vytlačuje i vánoční atmosféru,“ Jarmila Janků.

Výstava potrvá od 19. listopadu 2016 do 15. ledna 2017.

Navštívit jí můžete i během vánočních svátků.

Út - ne: 9.00 –12.00, 12.30 – 16.00 hodin

24. 12. – 10.00 – 14.00 hodin

25. – 30. 12. – 10.00 – 16.00 hodin

31. 12. 2016 / 1. 1. 2017 – zavřeno

 
   
ROP NUTS II EU Investice do budoucnosti