Městské muzeum a galerie Polička je nejen místem poznání, ale i zábavy a zážitků. Připraveny jsou pro vás souhrnná nabídka pro období únor – červen 2025, která zahrnuje krátkodobé tematické výstavy, stálé expozice i prohlídky poličských unikátů středověkých hradeb a Rodné světničky Bohuslava Martinů ve věži kostela sv. Jakuba.
Programy jsou přizpůsobeny věku a schopnostem dětí, žáků i studentů.
Společné informace pro všechny nabízené programy a prohlídky expozic:
Je nezbytné, aby se školní skupiny objednaly předem. Doporučujeme, abyste v případě zájmu kontaktovali muzeum co nejdříve, budete tak mít větší příležitost zvolit si nejvhodnější den a čas, neboť v posledních týdnech před skončením výstav se již velice těžko hledají volné termíny dle vašich požadavků.
Kontakt:
Městské uzeum a galerie Polička
Tylova 114, Polička 572 01 (vchod z ulice Šaffova)
tel.: 461 723 855, 733 712 503, Diese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein!
Otevírací doba:
únor – duben: úterý – pátek: 9.00 – 12.00, 12.30 – 16.00 hodin
květen – červen: úterý – pátek: 9.00 – 12.00, 12.30 – 17.00 hodin
BONUS pro školy a školky:
Pravidelná návštěva muzea je pro školní skupiny zvýhodněna každou čtvrtou návštěvou zdarma. Bonus se vztahuje na Rodnou světničku Bohuslava Martinů, středověké hradby, muzejní a galerijní výstavy a expozice. Nemáte-li svou bonusovou kartičku, neváhejte si o ni požádat na pokladně muzea.
Kompletní nabídka vzdělávacích programů k výstavám a expozicím muzea ke stažení zde:
NABIDKA_PRO_SKOLY_A_SKOLKY_unor_-_cerven_2025.pdf
NABÍDKA VÝSTAV PRO OBDOBÍ ÚNOR - ČERVEN 2025
Program vám nakombinujeme z aktuální nabídky podle vašich představ a časových možností. Po předchozí domluvě je možný program i v pondělí a mimo otevírací dobu.
KOUZLA NAŠEHO SVĚTA / 11. února – 25. dubna 2025 / MŠ, 1. – 9. ročník, prima – oktáva, SŠ
– přírodní vědy hravě a názorně dle citátu – gram praxe je lepší než tuna teorie
ZVÍŘÁTKA V JARNÍCH ZVYCÍCH A PÍSNIČKÁCH / 13. března – 25. dubna 2025/ MŠ, 1. – 5. ročník ZŠ
– velikonoční výstava o živáčcích v naší krajině, ve městech i na venkovském dvoře
POLIČKA VZPOMÍNÁ … 80. výročí konce 2. světové války / 5., 6., 12., 13., 14., 15. a 16. května 2025
v časech 8.30, 9.00, 9.30, 10.00, 10.30, 11.00 a 13.30 a 14.00 / 5. – 9. ročník ZŠ, prima – oktáva, SŠ
– komentovaná procházka městem po místech, kde se přenesete do minulosti
SVĚT KOSTIČEK / 20. května – 27. června 2025 / MŠ, 1. – 9. ročník ZŠ, prima – kvarta
– neobyčejný svět stavebnice LEGO®
PRAVIDELNÁ NABÍDKA k expozicím muzea
Historie města Poličky a okolí
NAKOUKNĚTE DO HISTORIE / 4. února – 30. dubna, 27. května – 27. června 2025 / MŠ, ZŠ
– zážitkové objevování historie pro malé i nejmenší
HISTORIE MĚSTA POLIČKY / 4. února – 30. dubna, 27. května – 27. června 2025 / ZŠ, prima – kvarta
– dějiny královského věnného města Poličky
VÝLET DO STŘEDOVĚKU / 1. dubna – 27. června 2025 / ZŠ, prima – oktáva a SŠ
– výlet do minulosti města Poličky spojený s návštěvou gotického opevnění
Sklářství na Horácku
POSKLÁDEJTE STŘÍPKY SKLA / 11. února – 30. dubna, 27. května – 27. června 2025 / MŠ
– osvojení elementárních poznatků o skle s výtvarnou dílnou
Křehká krása skla I, II, III / 11. února – 30. dubna, 27. května – 27. června 2025 / ZŠ, prima – kvarta
– vzdělávací programy k expozici Sklářství na Horácku s výtvarnou sklářskou dílnou
Třída Bohuslava Martinů
HRAJEME SI NA ŠKOLU / 27. května – 27. června 2025 / MŠ, ZŠ
– hraní si na opravdickou školu v opravdické historické třídě
ŠKOLA ZA ČASŮ NAŠICH PRADĚDEČKŮ / 27. května – 27. června 2025 / ZŠ
– porovnejte současnou školu se školou minulého století
Barevný svět Bohuslava Martinů
BAREVNÝ SVĚT BOHUSLAVA MARTINŮ/ 4. února – 27. června 2025 / ZŠ, prima – oktáva, SŠ a ZUŠ
– obrazy ze života Bohuslava Martinů
PO STOPÁCH BOHUSLAVA MARTINŮ / 4. února – 27. června 2025 / ZŠ, prima – oktáva, SŠ a ZUŠ
– výlet do Poličky po stopách skladatele v expozici Barevný svět BM i v rodné světničce na věži kostela
Rodná světnička Bohuslava Martinů s vyhlídkou na město
– komentovaná prohlídka, cca 60 min.
4. února – 27. června 2025
Vstupné: žáci/studenti 60,- Kč, učitelé zdarma
V případě nepříznivého počasí, bouřky nebo ledovky je vstup na věž zakázán.
Středověké hradby
– komentovaná prohlídka, cca 60 min.
1. dubna – 27. června 2025
Vstupné: žáci/studenti 40,- Kč, učitelé zdarma
ANOTACE K JEDNOTLIVÝM PROGRAMŮM - VÝSTAVY
KOUZLA NAŠEHO SVĚTA
– přírodní vědy hravě a názorně dle citátu – gram praxe je lepší než tuna teorie
Termín: 11. února – 25. dubna 2025
Cílová skupina: MŠ, 1. – 9. ročník ZŠ, prima – oktáva, SŠ
Délka programu: cca 90 min. (dle časových možností účastníků)
Provázanost s ŠVP: Program lze zahrnout do vzdělávacích oblastí Člověk a jeho svět – Prvouka a Přírodověda, Člověk a svět práce – Pracovní činnosti, Člověk a příroda – Fyzika. Dle RVP – PV lze zařadit do oblasti Dítě a společnost a Dítě a svět.
Vstupné: děti/žáci/studenti 40,- Kč, učitelé zdarma
Objevte s dětmi, žáky i studenty, že fyzika není děsivý předmět plný vzorečků a pouček, ale že ji potkáváme na každém kroku. Výstava Kouzla našeho světa se věnuje hlavně elektromagnetismu a optice, včetně ultrafialové a infračervené části světla a jejich užití v našem běžném životě. K výstavě jsou připraveny edukační programy pro všechny věkové kategorie.
MŠ a 1. – 2. ročník ZŠ:
Ukažte dětem krásu světa, ve kterém žijeme, a pootevřete jim dveře k poznávání přírodních věd. Výstava děti hravě přesvědčí, že svět, jenž nás obklopuje, je plný zajímavých věcí ke zkoumání, které dokážou uchvátit. Vyzkouší si kouzlení s elektromagnety, užasnou, když pouhý dotek s kamarády spustí hudbu, prozkoumají obří krasohled či plazmové koule, zjistí, že ve světle se ukrývají barvy, budou kreslit UV světlem nebo si při zkoumání barev ve fixách vyrobí malou kytičku. Děti pochopí, že fyzika je každodenní součástí našeho života a stojí za to ji poznávat.
3. – 5. ročník ZŠ
Ukažte dětem krásu světa, ve kterém žijeme, a pootevřete jim dveře k poznávání přírodních věd. Výstava žáky hravě přesvědčí, že svět, jenž nás obklopuje, je plný zajímavých věcí ke zkoumání, které dokážou uchvátit. Vyzkouší si kouzlení s elektromagnety, užasnou, když pouhý dotek s kamarády spustí hudbu, seznámí se s tím, jak vidíme svět kolem sebe. Prozkoumají zakřivená zrcadla nebo obří krasohled. Čekají na ně plazmové koule, budou kreslit UV světlem, podívají se, jak svět vidí hadi. Žáci pochopí, že fyzika je každodenní součástí našeho života a stojí za to ji poznávat.
6. – 7. ročník ZŠ, prima – sekunda:
Ukažte dětem krásu světa, ve kterém žijeme, a pootevřete jim dveře k poznávání přírodních věd. Výstava žáky hravě přesvědčí, že svět, jenž nás obklopuje, je plný zajímavých věcí ke zkoumání, které dokážou uchvátit. Na běžné každodenní činnosti – vaření čaje – si připomenou zákon o zachování energie. Čeká je řádění s magnety, budou si moci vyzkoušet elektromagnet a Faradayův generátor. Seznámí se se světlem a tím, jak vlastně funguje zrcadlo. Budou si moci pohrát u křivých zrcadel i velkého krasohledu, kreslit UV světlem, prozkoumat plazmové koule. Podívají se, jak svět vidí hadi. Žáci při programu pochopí, že fyzika je každodenní součástí našeho života a stojí za to ji poznávat.
8. – 9. ročník ZŠ, tercie – kvarta:
Ukažte žákům krásu světa, ve kterém žijeme, a pootevřete jim dveře k poznávání přírodních věd. Výstava je hravě přesvědčí, že svět, jenž nás obklopuje, je plný zajímavých věcí ke zkoumání, které dokážou uchvátit. Na běžné každodenní činnosti – vaření čaje – si připomenou zákon o zachování energie. Budou si moci vyzkoušet elektromagnet a Faradayův generátor. Seznámí se se světlem a tím, jak vlastně funguje zrcadlo a čočky. Budou si moci prohlédnout rozdíly u křivých zrcadel i velkého krasohledu, kreslit UV světlem, prozkoumat plazmové koule. Podívají se, jak svět vidí hadi. Exponáty budou vztahovány ke každodennímu užití fyzikálních jevů. Díky tomu uvidí, že fyzika je běžnou součástí našeho života a stojí za to ji poznávat.
SŠ:
Fyzika je neoddělitelnou součástí našeho života a pracujeme s ní každý den. Ukážeme si, že běžný je zákon zachování energie, například když si vaříme čaj. Při pokusech si studenti zažijí krásy magnetů, trvalých, dočasných i elektromagnetu. Budou si moci roztočit Faradayův kotouč, či uzavřením obvodu spustit hudbu. Společně si připomeneme, co je světlo a co všechno zahrnuje elektromagnetické záření. Zamyslíme se nad tím, co by pro nás znamenalo, kdyby zmizelo. Připomeneme si, jak vlastně funguje zrcadlo, prohlédneme si zrcadla zakřivená i válcová a obří krasohled.
Vyzkouší si rozdíly mezi jednotlivými čočkami a prohlédnou si mnoho zajímavých optických klamů. V části věnované světlu mimo naše viditelné spektrum je čeká kreslení UV světlem, podívají se na svět skrz infračervenou kameru či různé polarizační filtry. Zakuste přírodní vědy hravě a názorně dle citátu – gram praxe je lepší než tuna teorie.
ZVÍŘÁTKA V JARNÍCH ZVYCÍCH A PÍSNIČKÁCH
– velikonoční výstava o živáčcích v naší krajině, ve městech i na venkovském dvoře
Termín: 13. března – 25. dubna 2025
Cílová skupina: MŠ, 1. – 5. ročník ZŠ
Délka programu: cca 60 min. (dle časových možností účastníků)
Provázanost s ŠVP: Program lze zahrnout do vzdělávacích oblastí Člověk a jeho svět – Prvouka a Vlastivěda, Umění a kultura – Výtvarná a Hudební výchova, Člověk a svět práce – Pracovní činnosti. Dle RVP – PV lze zařadit do oblasti Dítě a společnost.
Vstupné: děti/žáci 40,- Kč, učitelé zdarma
Třída B. Martinů se rozezní písničkami, říkadly a jarními zvyky. Ty vám přiblíží, jak důležitou roli hrála zvířata v běžném i svátečním životě našich předků. Sami se můžete zamyslet, jaké písně o zvířátkách znáte. Chcete se dozvědět, kdo a jak se staral o dobytek a drůbež, jak o ně hospodáři a hospodyně pečovali a jak je měli rádi? Které divoké živočichy vídali v přírodě a zahrnuli je také do svého folklóru? Proto přijďte na výstavu, kde uvidíte drobná domácí zvířata (vycpaná) i mnohé předměty, které faunu zobrazují jak v realistické tak v symbolické podobě. A nebude chybět ani hudba plná zvířátek od bývalého žáka této třídy Bohuslava Martinů! Program naplníme veselým zpěvem a rozmanitými hrami. Těšit se můžete i na velikonoční tvoření.
POLIČKA VZPOMÍNÁ … 80. výročí konce 2. světové války
– komentovaná procházka městem po místech, kde se přenesete do minulosti
Termíny: 5., 6., 12., 13., 14., 15. a 16. května 2025
v časech 8.30, 9.00, 9.30, 10.00, 10.30, 11.00 a 13.30 a 14.00
Cílová skupina: 5. – 9. ročník ZŠ, prima – oktáva, SŠ
Délka programu: cca 60 min. (dle časových možností účastníků)
Provázanost s ŠVP: Program lze zahrnout do vzdělávací oblasti Člověk a jeho svět – Vlastivěda a oblasti Člověk a společnost – Dějepis a Výchova k občanství.
Vstupné: žáci/studenti 40,- Kč, učitelé zdarma
Je velmi důležité dnešním mladým lidem zprostředkovávat fakta o válečných událostech, aby si z průběhu dějin vzali ponaučení pro současnost i budoucnost. Žákům 5. – 9. tříd ZŠ a studentům středních škol nabízíme komentovanou procházku po Poličce po místech, kde je velkoformátové fotografie přenesou do minulosti. Seznámí se nejen s popisem historických událostí v Poličce v květnu roku 1945, ale také zjistí, jaký byl běžný život za Protektorátu, jak fungovala kultura, spolkový život v regionu i školství. Procházka bude doplněna i příběhy autentických výpovědí přímých účastníků války našeho regionu. Nechte žáky nahlédnout do regionální historie a vcítit se do běžného života zasaženého válkou.
SVĚT KOSTIČEK
– neobyčejný svět stavebnice LEGO®
Termín: 20. května – 27. června 2025
Cílová skupina: MŠ, 1. – 9. ročník ZŠ, prima – kvarta
Délka programu: cca 90 min. (dle časových možností účastníků)
Provázanost s ŠVP: Program lze zahrnout do vzdělávací oblasti Člověk a jeho svět – Prvouka a Vlastivěda, oblasti Člověk a svět práce – Konstrukční činnosti, Design a konstruování, oblasti Umění a kultura – Výtvarná výchova. Dle RVP – PV lze zařadit do oblasti Dítě a jeho psychika, Dítě a společnost a Dítě a jeho tělo.
Vstupné: děti/žáci/studenti 40,- Kč, učitelé zdarma
Svět hraček je neobyčejnou říší, kde si děti mohou postavit svůj vlastní svět. A tomuto světu již několik desetiletí vévodí stavebnice LEGO®. Výstava Svět kostiček představuje modely z ucelených edic továrních setů s rozmanitou tematikou napříč výrobními edicemi City®, Friends®, Technic®, Movie® nebo Ninjago®. Výstavu obohacují nejrůznější sběratelské skvosty, velmi inspirativní a hodnotná je také vlastní tvorba designéra, stavitele a sběratele známého pod pseudonymem PEESKO. Spojujícím prvkem vzdělávacích programů pro školy bude LEGO® KOSTIČKA jako základní stavební prvek. Pro děti a mladší žáky jsou připraveny aktivity a hry pro rozvoj jemné motoriky a manipulačních dovedností, které současně prověří jejich trpělivost a vytrvalost. Zaměříme se na poznávání tvarů i barevné skládání podle vzoru. Starší žáci zjistí, co vše obnáší práce designéra, procvičí si orientaci v prostoru a při plnění zadaných úkolů budou hledat různé možnosti a varianty řešení, neboť LEGO® je světem nekonečných možností. Stanou se návrhářem lega a dle návodu nebo obrazové předlohy postaví plošné, prostorové i konstrukčně složitější modely. Výstava je určena všem milovníkům stavebnice LEGO® a nabízí jim vedle ukázky modelů také rozmanitá zákoutí, kde mohou rozvíjet své stavitelské umění, kreativitu a prověřit svou zručnost a prostorovou představivost.
ANOTACE K PROGRAMŮM KE STÁLÝM EXPOZICÍM
HISTORIE MĚSTA POLIČKY A OKOLÍ
NAKOUKNĚTE DO HISTORIE
– zážitkové objevování historie pro malé i nejmenší
Termíny: 4. února – 30. dubna, 27. května – 27. června 2025
Cílová skupina: MŠ, 1. – 2. ročník ZŠ
Délka programu: 45 – 60 min. (dle časových možností účastníků)
Provázanost s ŠVP: Program lze zahrnout do vzdělávací oblasti Člověk a jeho svět – Prvouka a dle RVP – PV do oblasti Dítě a společnost.
Vstupné: děti/žáci 30,- Kč, učitelé zdarma
Děti a žáci se interaktivní formou seznámí s dějinami – pravěkem, starověkem, středověkem a novověkem. Běh dějin jim přiblíží časová osa v podobě stuhy, která je bude provázet celým programem. Nejvíce se zaměříme na středověk a novověk v muzejních expozicích, kde se žáčci dozvědí zajímavé informace o životě dřívějších dob. Výklad bude nenáročný, uzpůsobený věku návštěvníků a důraz bude kladen zejména na zážitkové poznávání. Děti si budou moci vyzkoušet zbroj, potěžkat zbraně, obléct středověké šaty, vystavět město, nakoupit na trhu nebo si zahrát na poličského ostrostřelce z 19. století. Celá třída si navíc společně vytvoří „třídní“ / “školkový“ erb.
HISTORIE MĚSTA POLIČKY
– dějiny královského věnného města Poličky
Termíny: 4. února – 30. dubna, 27. května – 27. června 2025
Cílová skupina: 3. – 9. ročník ZŠ, prima – kvarta
Délka programu: 45 – 60 min. (dle časových možností účastníků)
Provázanost s ŠVP: Program lze zahrnout do vzdělávací oblasti Člověk a jeho svět – Prvouka a dle RVP – PV do oblasti Dítě a společnost.
Vstupné: žáci 30,- Kč, učitelé zdarma
Zajímavé vyprávění o historii královského věnného města Poličky od jejího založení českým králem Přemyslem Otakarem II. v roce 1265 až do současnosti. Dějiny vám přiblíží množství aktivit – postavíte ze stavebnice město v jeho středověké podobě, obléknete si dobové šaty nebo část zbroje, vezmete do ruky meč a nasadíte přilbici. Ocitnete se v roli ostrostřelce na střelnici či účastníka městského trhu, na němž získáte přehled o dobových platidlech a zboží. Pojďte s námi procestovat v čase dějiny Poličky!
VÝLET DO STŘEDOVĚKU
– výlet do minulosti města Poličky spojený s návštěvou středověkých hradeb
Termín: 1. dubna – 27. června 2025
Cílová skupina: 3. – 9. ročník ZŠ, prima – oktáva, SŠ
Délka programu: 75 – 90 min. (dle časových možností účastníků), program lze rozdělit – prohlídka expozice 45-50 min., návštěva hradeb 30-40 min.
Provázanost se ŠVP: Program lze zahrnout do vzdělávací oblasti Člověk a jeho svět – Prvouka a Vlastivěda a vzdělávací oblasti Člověk a společnost – Dějepis.
Vstupné: žáci/studenti 60,- Kč (zahrnuje návštěvu gotického opevnění města a expozice Historie města Poličky), učitelé zdarma
Výlet do středověku je zahájen u modelu města, který přibližuje podobu města Poličky v 15. století. Následuje výstup na hradební ochoz gotického opevnění města, které patří k nejlépe dochovaným městským fortifikacím v České republice. Program zahrnuje návštěvu interaktivní expozice Historie města Poličky, kde se poutavým způsobem seznámíte s historií královského věnného města Poličky od jejího založení českým králem Přemyslem Otakarem II. v roce 1265 až do současnosti. V expozicích si můžete vyzkoušet celou řadu činností, např. postavit ze stavebnice město v jeho středověké podobě, obléci si dobové šaty či část zbroje, vzít do ruky meč nebo nasadit přilbici.
SKLÁŘSTVÍ NA HORÁCKU
POSKLÁDEJTE STŘÍPKY SKLA
– osvojení elementárních poznatků o skle s výtvarnou dílnou
Termíny: 11. února – 30. dubna, 27. května – 27. června 2025
Cílová skupina: MŠ
Délka programu: 60 – 90 min. (dle časových možností účastníků)
Provázanost s ŠVP: Program lze zahrnout do vzdělávacích oblastí Člověk a jeho svět – Prvouka a Umění a kultura – Výtvarná výchova, dle RVP – PV do oblasti Dítě a svět.
Vstupné: děti/žáci 40,- Kč, učitelé zdarma
Děti na programu zjistí, co je sklo a v rámci smyslových hrátek odhalí, jaké má vlastnosti. Uvědomí si, že sklo může ublížit, a naučí se sklo správně vytřídit. Popustí uzdu své fantazii při výtvarné dílně, kdy si pomalují barvami na sklo svícny, které si po zapečení odnesou s sebou jako dárek. V neposlední řadě je čeká prohlídka expozice Sklářství s hádankami.
Výklad i aktivity jsou uzpůsobeny věku dětí, na výtvarnou dílnu máme připravená trička jako ochranu proti umazání.
křehká krása skla I
– vzdělávací program k expozici Sklářství na Horácku s výtvarnou sklářskou dílnou
Termíny: 11. února – 30. dubna, 27. května – 27. června 2025
Cílová skupina: 1. – 2. ročník ZŠ
Délka programu: 60 – 90 min. (dle časových možností účastníků)
Provázanost se ŠVP: Program lze zahrnout do vzdělávacích oblastí Člověk a jeho svět – Prvouka, Umění a kultura – Výtvarná výchova a Člověk a svět práce – Pracovní činnosti.
Vstupné: děti/žáci 40,- Kč, učitelé zdarma
V programu vysvětlíme dětem, jak je důležité vytvářet sbírky v muzeu, a představíme bohatou poličskou expozici Sklářství na Horácku. Ukážeme originální nářadí a nesbírkové skleněné předměty, které si děti mohou vzít do rukou a prohlédnout. Tím se jim lépe podaří pochopit způsoby zdobení a tvarování hutního skla. Práci mistrů sklářů dokreslí krátké dokumenty zachycující postup výroby skleněného poháru a mísy. Program je doplněn o hravé dílčí aktivity, díky kterým si děti procvičí a rozvinou svoji kreativitu a zručnost. Přímo v expozici na předmětech ve vitrínách budou hledat zadané dekory se zaměřením na detail. Na konec vyluští s tím spojenou tajenku. Část programu tvoří výtvarná sklářská dílna, během které děti namalují na skleničku vlastní dekor a seznámí se tak s pracovními postupy a rukodělnými technikami a sami si vyzkouší malbu na sklo.
křehká krása skla II
– vzdělávací program k expozici Sklářství na Horácku s výtvarnou sklářskou dílnou
Termíny: 11. února – 30. dubna, 27. května – 27. června 2025
Cílová skupina: 3. – 6. ročník ZŠ, prima
Délka programu: cca 90 min. (dle časových možností účastníků)
Provázanost se ŠVP: Program lze zahrnout do vzdělávací oblasti Člověk a jeho svět – Prvouka, Vlastivěda a Přírodověda a vzdělávací oblasti Umění a kultura – Výtvarná výchova.
Vstupné: žáci/studenti 40,- Kč, učitelé zdarma
Vzdělávací program žákům přiblíží bohatou sbírku sklářských výrobků a představí sklo nejen jako užitečný materiál každodenní potřeby, ale rovněž krásu a křehkost skleněných předmětů. Ukáže, co předcházelo jejich vzniku a z jakých surovin sklo vzniká. Program je doplněn o ukázku originálních nástrojů a nesbírkových předmětů ze sklářské produkce, které si děti mohou vzít do rukou a prohlédnout. Program dokresluje krátký dokument, jenž zachycuje postup výroby skleněného poháru a mísy. Žáci názorně uvidí technologii výroby, a jak se nářadí v praxi používá. Skleněné výrobky v expozici jsou rozdělené do tematických celků podle dekoru. To napomáhá k představení různých technik zdobení, jako jsou mj. gravírování a malování. Druhou část programu proto tvoří výtvarná sklářská dílna, během které děti namalují na skleničku vlastní dekor. Žáci se tak seznámí s pracovními postupy a rukodělnými technikami a sami si vyzkouší malbu na sklo. Cílem programu je seznámit děti se zajímavou historií sklářské výroby a současně rozvíjet jejich manuální schopnosti, jemnou motoriku a vlastní kreativitu. Z muzea si kromě omalované skleničky odnesete ještě pracovní listy, které mohou sloužit k rekapitulaci nabytých vědomostí. Pro následnou práci ve škole jsou zdrojem informací (o historii sklářství na Horácku, o muzejní sbírce).
Křehká krása skla III
– vzdělávací program k expozici Sklářství na Horácku s výtvarnou sklářskou dílnou
Termíny: 11. února – 30. dubna, 27. května – 27. června 2025
Cílová skupina: 7. – 9. ročník ZŠ, sekunda – kvarta
Délka programu: cca 90 min. (dle časových možností účastníků)
Provázanost se ŠVP: Program lze zahrnout do vzdělávací oblasti Umění a kultura – Výtvarná výchova, vzdělávací oblasti Člověk a společnost – Dějepis a Výchova k občanství a Člověk a svět práce – Pracovní činnosti.
Vstupné: žáci/studenti 40,- Kč, učitelé zdarma
Vzdělávací program žákům přiblíží bohatou sbírku sklářských výrobků a představí sklo nejen jako užitečný materiál každodenní potřeby, ale rovněž krásu a křehkost skleněných předmětů a jejich estetickou hodnotu. Program žáky a studenty seznamuje s historií, výrobou a dekorováním skla. Pomocí dílčích aktivit zaměřených na estetické vnímání objasní studentům pojmy estetika, kultura, umění a design. Druhou část programu tvoří výtvarná dílna, která praktickou formou přiblíží způsoby zpracování a dekorování skla. Studenti si vyzkouší techniku gravírování skleněné nádoby. Cílem této tvořivé aktivity je, aby se žáci a studenti aktivně seznámili s dekorováním skla, rozvíjeli svou kreativitu a zručnost.Z muzea si kromě dekorované skleničky odnesete ještě pracovní listy, které mohou sloužit k rekapitulaci nabytých vědomostí. Pro následnou práci ve škole jsou zdrojem informací (o historii sklářství na Horácku, o muzejní sbírce.
TŘÍDA BOHUSLAVA MARTINŮ
HRAJEME SI NA ŠKOLU
– hraní si na opravdickou školu v opravdické historické třídě
Termín: 27. května – 27. června 2025
Cílová skupina: MŠ, 1. ročník ZŠ
Délka programu: 45 min. (dle časových možností účastníků)
Provázanost s ŠVP: Program lze dle RVP – PV zahrnout do oblasti Dítě a jeho psychika, dle RVP - ZV do vzdělávacích oblastí Člověk a jeho svět, Jazyk a jazyková komunikace, Matematika a její aplikace a Umění a kultura.
Vstupné: děti/ žáci 30,- Kč, učitelé zdarma
Hrají si děti rády na školu? Touží si vyzkoušet, jaké to bude, až zasednou do lavic? Tak s nimi přijďte do muzea! Na rozvrhu mají matematiku, čtení, psaní a tělocvik, ale také správné naplnění aktovky. A na závěr je čeká samozřejmě vysvědčení! Aktivity jsou zaměřené na rozvoj zrakového vnímání, matematických představ a grafomotoriky.
ŠKOLA ZA ČASŮ NAŠICH PRADĚDEČKŮ
– porovnejte současnou školu se školou minulého století
Termín: 27. května – 27. června 2025
Cílová skupina: 2. – 4. ročník ZŠ
Délka programu: 45 min. (dle časových možností účastníků)
Provázanost s ŠVP: Program lze zahrnout do vzdělávacích oblastí Člověk a jeho svět, Jazyk a jazyková komunikace, Matematika a její aplikace, Člověk a zdraví a Umění a kultura.
Vstupné: děti/žáci 30,- Kč, učitelé zdarma
Žáci si uvědomí rozdíly mezi školou současnou a školou minulého století, seznámí se s metodami a pomůckami dřívější výuky i historií muzejní třídy, kterou navštěvoval i slavný hudební skladatel Bohuslav Martinů. V rámci skupinové práce je čekají úkoly z přírodopisu, krasopisu, kreslení, počtů a tělocviku. Šikovné děti budou odměněny!
BAREVNÝ SVĚT BOHUSLAVA MARTINŮ
BAREVNÝ SVĚT BOHUSLAVA MARTINŮ
– obrazy ze života Bohuslava Martinů
Termín: 4. února – 27. června 2025
Cílová skupina: 6. – 9. ročník ZŠ, prima – oktáva, SŠ a ZUŠ
Délka programu: 45 – 60 min. (dle časových možností účastníků)
Provázanost s ŠVP: Program lze zahrnout do vzdělávací oblasti Člověk a společnost – Dějepis a Výchova k občanství a vzdělávací oblasti Umění a kultura – Hudební výchova.
Vstupné: žáci/studenti 30,- Kč, učitelé zdarma
Komentovaná prohlídka o bohatém životě Bohuslava Martinů ve vizuálně atraktivní expozici plné obrazového materiálu. Nechte se vtáhnout do vyprávění poutavého příběhu o fascinujících životních osudech poličského rodáka, jednoho z nejvýznamnějších skladatelů 20. století, který proslavil českou hudbu po celém světě. Budete se přesouvat časem z rodné Poličky do Paříže 30. let, odtud do New Yorku a po skončení II. světové války zpět přes oceán do Itálie a Švýcarska.
PO STOPÁCH BOHUSLAVA MARTINŮ
– výlet do Poličky po stopách skladatele v expozici Barevný svět BM i v rodné světničce na věži kostela
Termín: 4. února – 27. června 2025
Cílová skupina: 6. – 9. ročník ZŠ, prima – oktáva, SŠ a ZUŠ
Délka programu: 90 – 120 min. (dle časových možností účastníků), celý program lze rozdělit – prohlídka expozice 30 - 60 min., návštěva světničky 60 min.
Provázanost se ŠVP: Program lze zahrnout do vzdělávací oblasti Člověk a společnost – Dějepis a Výchova k občanství a vzdělávací oblasti Umění a kultura – Hudební výchova.
Vstupné: žáci/studenti 80,- Kč (zahrnuje návštěvu Rodné světničky B. Martinů a komentovanou prohlídku expozice Barevný svět Bohuslava Martinů), učitelé zdarma
Program zahrnuje návštěvu Rodné světničky Bohuslava Martinů ve věži kostela sv. Jakuba, kde se před více než 130 lety dnes světoznámý hudební skladatel narodil. V bývalé chlapecké škole – dnešním muzeu, kam chodíval Bohoušek jako malý kluk, navštívíte vizuálně atraktivní expozici Barevný svět Bohuslava Martinů. Necháte se vtáhnout do vyprávění poutavého příběhu o fascinujících životních osudech poličského rodáka, jednoho z nejvýznamnějších skladatelů 20. století, který proslavil českou hudbu po celém světě. Budete se přesouvat časem z rodné Poličky do Paříže 30. let, odtud do New Yorku a po skončení II. světové války zpět přes oceán do Itálie a Švýcarska
V případě nepříznivého počasí, bouřky nebo ledovky je vstup na věž zakázán
RODNÁ SVĚTNIČKA BOHUSLAVA MARTINŮ
– komentovaná prohlídka o životě ve věžní světničce, kostelních zvonech a malém Bohuslavu Martinů
Termín: 4. února – 27. června 2025
Cílová skupina: 3. – 9. ročník ZŠ, prima - oktáva, SŠ a ZUŠ
Délka programu: 60 min.
Provázanost s ŠVP: Program lze zahrnout do vzdělávacích oblastí Člověk a jeho svět – Prvouka a Vlastivěda, Člověk a společnost – Dějepis a Výchova k občanství a Umění a kultura – Hudební výchova.
Vstupné: žáci/studenti 60,- Kč, učitelé zdarma
Se jménem Bohuslava Martinů je neodmyslitelně spjaté unikátní, romantické, i když pro život trochu nepraktické místo – malá světnička ve věži kostela sv. Jakuba v Poličce. Zde se 8. prosince 1890 budoucí slavný hudební skladatel narodil. Jak se žilo rodině Martinů ve výšce 36 metrů nad zemí? Poznáte to sami, pokud vystoupáte po 192 schodech do světničky a také na vyhlídkový ochoz kostelní věže, odkud pověžný ve dne i v noci střežil město proti ohni a nebezpečí. Poličku odtud uvidíte jako na dlani! Z úctyhodné výšky se vám představí hlavní náměstí s barokní radnicí. Na vlastní oči také uvidíte celý prstenec středověkých městských hradeb s devatenácti věžemi, které už několik staletí „chrání“ historické centrum Poličky.
V případě nepříznivého počasí, bouřky nebo ledovky je vstup na věž zakázán.
STŘEDOVĚKÉ HRADBY
– Polička očima strážců a obránců města v dobách středověku
Termín: 1. dubna – 27. června 2025
Cílová skupina: 3. – 9. ročník ZŠ, prima – oktáva, SŠ a ZUŠ
Délka programu: 60 min.
Provázanost s ŠVP: Program lze zahrnout do vzdělávacích oblastí Člověk a jeho svět - Prvouka a Vlastivěda a Člověk a společnost - Dějepis.
Vstupné: žáci/studenti 40,- Kč, učitelé zdarma
Vystoupat na unikátní středověké hradby, jedny z nejzachovalejších ve střední Evropě, můžete v rámci komentované prohlídky, součástí které je i návštěva interaktivní expozice o historii města Poličky. Zjistíte, kdy a proč byly hradby postaveny, jak se měnila jejich podoba v průběhu dějin, zda byla Polička někdy dobyta a jak to ve skutečnosti bylo s přehazováním svině přes hradby