Hledání

 
 
 
 
 
 
 
Centrum Bohuslava Martinů
 
 

AKTIVITY MUZEA 2014

 

VERNISÁŽ – VÝSTAVA - SLAVNÉ VILY PARDUBICKÉHO KRAJE

- výstava o slavných i veřejností opomenutých vilách v téměř třiceti městech a obcích našeho kraje

25. ledna - 6. dubna 2014

V novém roce vás zveme k cestě dějinami architektury rodinného bydlení Pardubického kraje. Četná díla zde zanechali významní architekti např. Jan Kotěra a v jeho stopách jdoucí Josef Gočár a další špičkoví tvůrci. K vidění budou slavné i veřejností opomenuté vily v téměř třiceti městech a obcích kraje, jejich dávné i současné fotografie, plány… Poličku zastupuje funkcionalistická Šmídova vila. Putovní výstava bude rozšířena o další zajímavé vily z Poličky, o dokumentaci zachycující postup výstavby domu a o tvůrčí pracoviště pro návštěvníky. Vernisáž výstavy se koná v sobotu 25. ledna 2014 od 14.00 hod. ve výstavních sálech Centra Bohuslava Martinů. Úvodní slovo pronese David Junek.  

VÝSTAVA - KELTOVÉ VE VÝCHODNÍCH ČECHÁCH

- výstava pro všechny, kteří se chtějí seznámit s keltskými kořeny v našem regionu…

2. listopadu 2013 - 12. ledna 2014

Již tradiční dotyková výstava Od doby kamenné do doby slovanských hradišť, která přibližuje hravou a zábavnou formou život našich předků v období pravěku a starověku, byla v závěru letošního roku rozšířena putovní výstavou Keltové ve východních Čechách, která vznikla ve spolupráci občanského sdružení Boii s Východočeským muzeem v Pardubicích a dalšími partnery v rámci projektu Historie jinak. Výstava představuje svět keltských žen i mužů a přiblížuje, jak zdatnými zemědělci, řemeslníky i obchodníky Keltové byli. Návštěvníci zde uvidí soubor archeologických nálezů, které zapůjčila muzea z celé České republiky. Jedná se především o archeologické památky - zbraně, šperky, keramiku apod. z doby laténské spojované s životem Keltů na našem území. Instalace je doplněna také figurínami keltských bojovníků. Prostřednictvím interaktivních prvků se mohou malí i velcí návštěvníci vžít do role Keltů a vyzkoušet si např. repliky oděvů nebo mlít obilí na kamenném žernovu.

 

PŘEDNÁŠKA - ARCHEOLOGA PhDr. JANA JÍLKA

Současná výstava "Keltové ve východních Čechách" ve velkém sále Centra Bohuslava Martinů byla pořádána ve spolupráci s Východočeským muzeem v Pardubicích a občanským sdružením Boii v Nasavrkách, které se zaměřuje na prezentaci keltského dědictví. Archeolog PhDr. Jan Jílek z Východočeského muzea nám představí nejnovější archeologické objevy a poznatky ze života Keltů z oblasti našeho regionu východních Čech.

Vizuální přednáška se koná ve čtvrtek 9. ledna 2014 od 17.00 hodin v přednáškovém sále Centra Bohuslava Martinů. Vstupné: 15,-/30,- Kč.

VÝSTAVA - VE SVĚTLE VÁNOČNÍ SVÍCE

- vánoční výstava, která vám představí fenomén světla, tak, jak provázel člověka životem, každým dnem i celým rokem před zavedením elektrického proudu.

23. listopadu 2013 - 12. ledna 2014

Když den má krátký krok a noc širokou náruč, poznáváme, že se blíží Vánoce. Výstavu rozsvítí rozmanité historické lucerny, louče, svíčky, svícny i lampy z městského, venkovského i církevního prostředí, připomene začátky veřejného osvětlení v Poličce i světla používaná v dopravě. Vysvětlí, jak se rozdělával oheň křesadlem, jak se vyráběly louče, svíčky a sirky nebo co dělal lampář a ponocný. Světlo má i duchovní rozměr – to pociťujeme rozsvěcováním adventních a vánočních svící. Lucerny jsou atributy některých antických hrdinů, svíce či lampy křesťanských svatých.

 

VÝSTAVKA - STĚNA PRO „NOVÉHO KURÁTORA“

6. ledna  - 31. ledna 2014

Městské muzeum a galerie Polička má obsáhlé umělecké sbírky. Jejich odborné zpracování a vystavování má na starosti kurátor. Kurátor buduje most mezi uměleckým dílem a veřejností.

Představovali jsme si, jaké obrazy na výstavu by asi vybral nový kurátor, a obrátili jsme se na několik poličských spoluobčanů. V přízemí muzea, kde se doposud měsíčně obměňovala „Stěna pro jedno dílo“, bude příštích 12 měsíců vystaveno vždy 30 dní jedno dílo dle výběru našich „nových kurátorů“. V lednu představí kurátor – JUDr. Marie Tomanová, místostarostka města – dílo Zbyška Siona: Morový sloup. Komorní vernisáž proběhne v pondělí 6. ledna 2014 v 17.00 hod. v muzeu.

 

LETNÍ KINO V ZIMĚ - JOHNNY ENGLISH SE VRACÍ

Promítání se koná v sobotu 11. ledna 2014 od 17.00 hod. na zahradě Centra Bohuslava Martinů.

Johnny English je zpět a spolu s ním se na krátko vrací Poličské kulturní léto! Kdo zachrání Její veličenstvo britskou královnu, když agent 007 James Bond zrovna leží u ledu? Jeden muž už před lety dokázal, že je na něj spolehnutí a že raději Britské ostrovy zbourá, než by je vydal nepříteli všanc. Jmenuje se Johnny English, nosí tvář Rowana Atkinsona, alias Mr. Beana. Zimní filmový podvečer s teplými nápoji pro malé i velké.

Dobrodružný/Komedie. USA/Velká Británie/Francie, 2011, 97 min. Vstupné zdarma.

VÝSTAVA - LIDOVÉ VESELÍ OD ZIMY DO JARA, ANEB OD MASOPUSTU K VELIKONOCŮM

- výstava se zimní a jarní tématikou tentokrát zaměřená na lidové zábavy našich předků v období od Masopustu do Velikonoc…

7. února – 21. dubna 2014

První výstavou ve třídě B. Martinů v roce 2014 si připomeneme lidové zábavy a zvyky, kterými naši předkové překonávali dlouhé období zimy a chladný začátek jara. Od masopustního průvodu maškar, vynášení smrti, přinášení nového léta, obchůzky s Jidášem až k velikonočnímu koledování. Dozvíte se, jaké pradávné zvyky sloužily k zajištění dobré úrody a proč se lidé během průvodů přestrojují do postav někoho jiného např. medvěda, žida, kominíka, kobyly... Obdivovat budete moci krásu masopustních masek a některé si i vyzkoušet. K zábavám, dodnes oblíbeným, patřily plesy, tancovačky, karnevaly či svatby. Naopak ve všedním životě lidé užívají svá jména a vy se v rámci výstavy dozvíte, co přesně křestní jména znamenají, jaký je jejich původ a jaké májí svaté patrony. Zajímavostí budou biblické postavy, které o Velikonocích vystupují vedle Ježíše Krista, a světci, kteří se objevují v jarních pranostikách.

 

DÍLNA - PRO DĚTI I DOSPĚLÉ – VÝROBA MASOPUSTNÍCH MASEK

V rámci výstavy Lidové veselí od zimy do jara aneb Od masopustu k velikonocům se bude konat výtvarná dílna, která bude zaměřena na malování kašírovaných masek. Vybrat si můžete z různých motivů - pejsek, kočička, medvěd, kašpárek nebo dědek.

Dílna se koná v sobotu 22. února od 13.00 do 15.00 hod. v Centru Bohuslava Martinů. Cena 40,-/maska. V ceně je zahrnutý veškerý materiál i prohlídka jarní výstavy.   

 

POLIČSKÝ MASOPUST po 10 letech

sobota 1. března 2014 od 13.00 do 17.00 hod.

Masopustní taškařice muzejníků a Divadelního spolku Tyl - 13.00 převzetí vlády nad městem a velký průvod masek od muzea - 14.00 odsouzení medvěda za obžérství, lenost a chlípnost - 15.00 O zlaté rybce -loutková pohádka pro děti v podání dramatického souboru ZUŠ - 16.30 pochovávání basy s medvědem - 17.00 předání vlády nad městem - velké zabíjačkové hody řezníků na dvorku muzea - masopustní koblihy a jiné sladké dobroty od pekařky - řemeslný jarmark v obživlé expozici muzea - staročeská hudba - soutěže - každý návštěvník s vlastnoručně vyrobenou maskou získá koláček zdarma - vstup do muzea volný - pouze s dobrou náladou!

Akce se koná v sobotu 1. března 2014 od 13.00 do 17.00 hod. v Centru Bohuslava Martinů.

 

VÝSTAVKA - STĚNA PRO „NOVÉHO KURÁTORA“

3. února  - 28. února 2014

Městské muzeum a galerie Polička má obsáhlé umělecké sbírky. Jejich odborné zpracování a vystavování má na starosti kurátor. Kurátor buduje most mezi uměleckým dílem a veřejností.

Představovali jsme si, jaké obrazy na výstavu by asi vybral nový kurátor, a obrátili jsme se na několik poličských spoluobčanů. V přízemí muzea, kde se doposud měsíčně obměňovala „Stěna pro jedno dílo“, bude během roku 2014 vystaveno vždy měsíc jedno dílo dle výběru našich „nových kurátorů“. V únoru představí kurátor – Marie Jirková, fyzioterapeutka – dílo Gustava Porše: Konec zimy v Pusté Rybné. Komorní vernisáž proběhne v pondělí 3. února v 17.00 hod. v Centru Bohuslava Martinů.

 

AKCE - JARNÍ PRÁZDNINY V MUZEU

středa 12. února 2014 od 10.00 do 16.00 hod.

Už máte program na jarní prázdniny? Nevíte co s volnými dny? Přijďte se ve středu 12. února 2014 podívat za námi do muzea! Pro děti bude připravený hravý program, který je zavede do třídy Bohuslava Martinů na výstavu se zimní a jarní tématikou, která bude tentokráte zaměřená na lidové zábavy našich předků v období od Masopustu do Velikonoc. Děti si zde boudou moci vyrobit vlastní škrabošky nebo postavičky patronů náležejících k jejich jménu. Na svých toulkách po muzeu navštíví i expozici o Historii města, Sklářství na Horácku anebo výstavu o slavných vilách v našem kraji. Na každé zastávce se mohou těšit na drobné hry a tvořivé úkoly. Každý návštěvník dostane mapku, a pokud doputuje až do cíle, čeká ho malá odměna. Akce se koná ve středu 12. února 2014 od 10.00 do 16.00 hod. v Centru Bohuslava Martinů. Vstupné: 40,- Kč/osoba – cena zahrnuje návštěvu výstav i veškeré potřebné pomůcky a materiály. Děti do 6 let zdarma.

 

KONCERT - VIOLONCELLO V TVORBĚ B. MARTINŮ

V březnu t. r. přijede do Poličky na pozvání spolku NÁŠ MARTINŮ Duo Brikcius (violoncellisté František a Anna Brikciusovi), což také určilo téma dalšího poslechového pořadu J. Novotného v rámci dlouhodobého cyklu Pojďme na Martinů. Výběr bude zahrnovat koncerty, sonáty a další skladby pro violoncello a klavír, jež představí mistrovství jak autora, tak interpretů způsobem, který může leckoho překvapit svojí líbivostí a přístupností i pro posluchače, kteří nepovažují hudbu Martinů za „svůj šálek čaje“.   

Pořádá spolek NÁŠ MARTINŮ. Akce se koná ve čtvrtek 20. února 2014 od 18.00 hod. v přednáškovém sále Centra Bohuslava Martinů v Poličce. Vstupné 30 Kč.

VÝSTAVKA - STĚNA PRO „NOVÉHO KURÁTORA“

4. března  - 31. března 2014

Městské muzeum a galerie Polička má obsáhlé umělecké sbírky. Jejich odborné zpracování a vystavování má na starosti kurátor. Kurátor buduje most mezi uměleckým dílem a veřejností.

Představovali jsme si, jaké obrazy na výstavu by asi vybral nový kurátor, a obrátili jsme se na několik poličských spoluobčanů. V přízemí muzea, kde se doposud měsíčně obměňovala „Stěna pro jedno dílo“, bude během roku 2014 vystaveno vždy měsíc jedno dílo dle výběru našich „nových kurátorů“. V březnu představí římskokatolický kněz Miloslav Brhel jako "nový kurátor" dílo RUDOLFA HANYCHA Starý jeřáb. Komorní vernisáž proběhne v úterý 4. března 2014 v 17.30 hod. v muzeu.

VERNISÁŽ – VÝSTAVA - BEST OF „KULTURA A CIVILIZACE“

- výběr nejlepších dětských výtvarných prací za školní rok 2013/2014 a výběr prací současných i bývalých pedagogů ZUŠ B. Martinů Polička

12. dubna - 8. května 2014

Dětské výtvarné práce reagující na podněty výtvarné kultury od počátků lidstva  přes starověk po nejvýraznější středověké památky světa. V letošním školním roce škola slaví 65. výročí svého založení, proto byli k účasti na výstavě přizváni nejen současní, ale také bývalí pedagogové výtvarného oboru, aby spolu s námi oslavili toto významné jubileum.“ Výstavy budou zahájeny společnou vernisáží, která se uskuteční v sobotu 12. dubna 2014 v 16.00 hod. ve výstavních sálech Centra Bohuslava Martinů. Zpestřením bude i krátký program žáků hudebního oboru školy.

 

VERNISÁŽ – VÝSTAVA - JIŘÍ TRNKA – TAJEMNÝ SVĚT POHÁDEK

- výstava, která vás zavede do kresleného světa Jiřího Trnky

26. dubna – 31. srpna – výstavní sály Městské galerie, Palackého náměstí

Výstava patří do cyklu Čeští ilustrátoři a navazuje na předešlé výstavy Adolfa Borna a Jiřího Šalamouna. Letos se ve výstavních sálech galerie představí tvorba českého ilustrátora a tvůrce Jiřího Trnky, autora 7 kreslených a 20 loutkových filmů.  Pod citlivými doteky jeho ruky prožívají nehybné figurky své osudy, lidská dramata, příběhy o lásce. Jeho filmy vyvolávaly polemiky na domácí scéně i na zahraničních filmových festivalech, odnášely si však mnohá ocenění a uznání. Jako grafik a ilustrátor doprovodil svými obrázky více než sto knih. Kdo by neznal Hrubínův Špalíček veršů a pohádek, Andersenovy Pohádky, Werichovo Fimfárum, Karafiátovy Broučky či Trnkovu Zahradu? Vedle českých i světových pohádek ilustracemi doplnil poetičnost básnických děl Františka Hrubína (Špalíček), Vítězslava Nezvala (Věci, květiny, zvířátka a lidé pro děti) či Jaroslava Seiferta (Maminka), se kterými ho spojovala osobní přátelství. Jejich verše vyvolávaly v mysli malíře vzpomínky na vlastní prožité dětství. Kompoziční mnohotvárností vytvářel svět ze zážitků a tvůrčí fantazie, skutečnosti a snu; citlivým a působivým vyjádřením charakterizoval postavy a atmosféru děje. Jeho osobitý styl je naplněný poetičností výrazu, kterým nahlédl do křehkého světa dětské fantazie. Přijměte pozvání a nahlédněte nejen do tajemného světa pohádek plných pěkných obrázků v podání světově uznávaného umělce Jiřího Trnky. Vernisáž výstavy se koná v sobotu 26. dubna 2014 ve 14.00 hod. ve výstavních sálech Městské galerie na Palackého náměstí.

 

 

VÝSTAVKA - STĚNA PRO „NOVÉHO KURÁTORA“

6. dubna  - 30. dubna 2014

Městské muzeum a galerie Polička má obsáhlé umělecké sbírky, jejichž odborné zpracování a vystavování má na starosti kurátor, který buduje most mezi uměleckým dílem a veřejností.

Představovali jsme si, jaké obrazy na výstavu by asi vybral nový kurátor, a obrátili jsme se na několik poličských spoluobčanů. V přízemí muzea, kde se doposud měsíčně obměňovala „Stěna pro jedno dílo“, bude během roku 2014 vystaveno vždy měsíc jedno dílo dle výběru našich „nových kurátorů“. V dubnu představí student a hudebník Petr Erbes jako "nový kurátor" dílo neznámého malíře PORTRÉT CÍSAŘE LEOPOLDA II. Komorní vernisáž proběhne v neděli 6. dubna 2014 v 18.00 hodin v Centru Bohuslava Martinů.

AKCE:

 

DÍLNA - KDYŽ HŘEJE SLUNÍČKO…aneb velikonoční tvoření pro malé i velké

První část dílny bude zaměřena na zdobení velikonočních kraslic, ve druhé části dílny můžete vyrobit velikonoční vazbu na stůl ze zelených ratolestí a květin.

S průvodkyněmi muzea a dalšími lektorkami vyzkoušíte tradiční i novodobé techniky zdobení kraslic, např. malování barevnými vosky, vrtání, ubrouskovou techniku nebo nalepování papírových kytiček. Cena 40 Kč/osoba.

Pod vedením paní Jitky Vápeníkové z Květinové dílny Jitky Kytky si větší děti a dospělí mohou vyrobit velikonoční aranžmá na stůl ze zelených větviček a živých květů chryzantém, doplněné stuhami a jinými ozdobami. Do vazby pak můžete vložit také zápich s vlastnoručně ozdobenou kraslicí.

Cena 70 Kč/1 ks aranžmá, další ozdoby bude možno dokoupit.

Předvelikonoční tvořivé odpoledne pro malé i velké se bude konat v sobotu 5. dubna 2014 od 13.00 do 15.00 hod. v Centru Bohuslava Martinů. V cenách je zahrnutý veškerý materiál i prohlídka jarní výstavy „Lidové veselí od zimy do jara, aneb od Masopustu k Velikonocům“.

ROK ČESKÉ HUDBY V POLIČCE 2014 - BEST OF MARTINŮ

Komponovaný pořad k zahájení Roku české hudby 2014 v Poličce. K příjemně strávenému večeru plnému krásné hudby, zajímavostí i překvapení společně zvou tyto organizace: CBM, Gymnázium Polička, o. s. Náš Martinů, Tylův dům a ZUŠ B. Martinů Polička. Akce se koná 15. dubna 2014 od 19.00 hod. v Centru Bohuslava Martinů. Vstupné 20,- Kč.

VERNISÁŽE

VERNISÁŽ – VÝSTAVA - CO ČECH, TO MUZIKANT

- výstava k Roku české hudby 2014

10. května - 27. června 2014

Česká hudební historie je tak trochu záhadná. Letopočty končící čtyřkou v sobě totiž skrývají mnoho hudebních výročí, které se týkají skladatelů, interpretů a hudebních institucí z oblasti vážné i populární hudby. Tato podivná náhoda dala vzniknout tradici Roků české hudby jako příležitosti k intenzivní propagaci české hudby doma i v zahraničí.  Do bohatého programu na rok 2014, který je koordinován Ministerstvem kultury, se zapojilo i rodné město Bohuslava Martinů.

V roce půlkulatého 55. výročí od jeho úmrtí se v hudebním sále muzea na čas zabydlí řada jeho kolegů-skladatelů napříč staletími od renesance po současnost. Historická školní třída se zároveň promění do podoby o 100 let starší, než když ji navštěvoval Bohuslav Martinů. Nahlédneme tak do doby českých venkovských kantorů, kteří významně přispěli ke zrodu úsloví „Co Čech, to muzikant“ nebo „Čechy – konzervatoř Evropy“. V hudební dílně se žáci mohou těšit na historické hudební nástroje, na oživený rodokmen českých skladatelů a především na poutavý poslech jejich krásné hudby. Vernisáž výstavy se koná v sobotu 10. května 2014 ve 14.00 hod. ve třídě Bohuslava Martinů.

VERNISÁŽ – VÝSTAVA - HRY A KLAMY

- znáte rychlost své reakce, umíte provést kuličku složitým labyrintem nebo prolnout svůj obličej s obličejem svého partnera? Už jste si s někým šeptali na dálku dvaceti metrů? To nejsou čáry a kouzla, ale malá část toho, co nabízí výstava Hry a klamy!

17. května - 27. června 2014

Exponáty pocházejí z libereckého zábavně - naučného science centra iQpark. Nikdo Vám tu ale inteligenční kvocient měřit nebude, přesto však bude potřeba jistá dávka šikovnosti, hravosti, intuice a představivosti... Návštěvníci na výstavě najdou na šest desítek interaktivních exponátů. Jejich výběr byl vzhledem k poslání výstavy zaměřen více na hravé a zábavné než naučné exponáty. I výraz exponát zde není příhodný, protože vyvolává spíše muzejní představu předmětů, kterých se nesmíte ani dotknout. Tady se naopak dotyky a zapojení vyžadují. Výstava je posílena o dvanáct velkých interaktivních exponátů zaměřených na lidské smysly: čichem budete odhalovat vůně, chuť vytříbíte na základních chutích, vyzkoušíte zrak na Snellově optotypu nebo hmat na Brailovu písmu. Poslouchat budete pomocí zvukovodu, parabol. A hmatem můžete zkoušet roztodivné předměty. Přijďte se podívat!

Vernisáž výstavy se koná v sobotu 17. května 2014 ve 14.00 hod. ve výstavních sálech centra. Úvodní slovo pronese PhDr. David Junek. Na vernisáži vystoupí studenti poličského gymnázia.

 

 

VÝSTAVKA - STĚNA PRO „NOVÉHO KURÁTORA“

5. – 31. května 2014

Městské muzeum a galerie Polička má obsáhlé umělecké sbírky, jejichž odborné zpracování a vystavování má na starosti kurátor, který buduje most mezi uměleckým dílem a veřejností.

Představovali jsme si, jaké obrazy na výstavu by asi vybral nový kurátor, a obrátili jsme se na několik poličských spoluobčanů. V přízemí muzea, kde se doposud měsíčně obměňovala „Stěna pro jedno dílo“, bude během roku 2014 vystaveno vždy měsíc jedno dílo dle výběru našich „nových kurátorů“. V květnu představí ředitelka Masarykovy ZŠ Lenka Novotná jako "nový kurátor" dílo FRANTIŠKA BUKÁČKA Večer v zahradě (kosatce). Komorní vernisáž proběhne v pondělí 5. 5. 2014 v 17.00 hod. ve vestibulu muzea.

 

ROK ČESKÉ HUDBY V POLIČCE: POJĎME NA MARTINŮ FEST 2014

Znalost osobnosti hudebního skladatele, jeho životní situace i společenských poměrů v době vzniku konkrétní skladby patří k základní výbavě každého posluchače, který má zájem o bližší pochopení uměleckého díla. Stejně poctivý přístup vyžaduje i samotná skladba, neboť nejde o žádné statické umění, tzn. že mnohost a proměnlivost všech tónů, jež vytvářejí celkový hudební prožitek, nelze většinou zachytit hned napoprvé. Teprve opakovaný poslech a zapamatování některých hudebních motivů vedou k tomu, že se posluchač při návratu k téže skladbě cítí více „doma“ a může z ní vytěžit nové a silnější dojmy. Spolek Náš Martinů si je těchto výhod dobře vědom, proto od roku 2011 pořádá ke každému Martinů festu doprovodný pořad, jehož účelem je přiblížit zájemcům připravované koncerty tak, aby mohli vstoupit do důvěrně známého světa a odnést si co největší zážitek a trvalou vzpomínku. Koná se v přednáškovém sále centra v úterý 13. května 2014 od 19.00 hodin. Vstupné 30,- Kč. Pořádá o. s. NÁŠ MARTINŮ.

 

 

PŘEDNÁŠKA - Na počátku byl kámen...

Kam až sahají lidské dějiny? Jak se žilo ve starší době kamenné (paleolitu)? Můžeme se s doklady o nejstarších lidech setkat i v Čechách? Odpovědi na tyto i další otázky můžete dostat 15. 5. 2014 v poličském muzeu. Ovšem pouze  tehdy, když navštívíte přednášku „Na počátku byl kámen...“, která je věnována dosavadním poznatkům o životě lidí, kteří u nás sídlili před 750.000 lety. Přednášející, PhDr. Ivana Fridrichová-Sýkorová, PhD., vystudovala FF UK v Praze, obor historie - archeologie. Nejstaršími dějinami člověka se zabývá od vysokoškolského absolutoria. Je autorkou řady odborných a naučně-populárních knih a několika desítek odborných článků a studií na toto téma. Akce se koná ve čtvrtek 15. května 2014 od 18.00 hod. v přednáškovém sále centra.

 

ČAS PRO NEOBYČEJNÉ ZÁŽITKY

15. ročník večerního putování Poličkou

sobota 7. června 2014, od 19.00 do pozdních hodin

Začátek večerního putování v 19.00 hod. v Centru Bohuslava Martinů v Šaffově ulici, kde budou připraveny tištěné programy s mapkou.

 

1. Centrum Bohuslava Martinů

Šaffova ulice

19.00 – 24.00 hod.

Po celý večer pro vás budou zpřístupněny expozice Centra Bohuslava Martinů. V expozici Historie města Poličky můžete nahlédnout do dob udatných rytířů i sličných dam a obléknout si dobový oděv. Na trhu z 19. století si spolu s babičkou kořenářkou můžete zkusit odvážit 5 lotů máku nebo odměřit loket plátna. Expozice Sklářství na Horácku bude doplněna projekcí krátkých dokumentárních filmů o výrobě skla. Ve Třídě Bohuslava Martinů se vám přiblíží tradice lidového muzicírování a vy tak nahlédnete do doby českých venkovských kantorů, kteří přispěli ke zrodu úsloví „Co Čech, to muzikant“. Hudební sál se rozezní živou hudbou. Vystoupí např. folklórní soubor Heblata z Litomyšle, účastníci pěvecké soutěže „Poličský skřivánek“ a další muzikanti z Poličky a okolí. V atriu muzea bude připravené posezení pod noční oblohou.

2. Rodná světnička Bohuslava Martinů ve věži kostela sv. Jakuba, nám. B. Martinů

Ve věži kostela sv. Jakuba vás již tradičně večerními prohlídkami provedou členové rodiny Martinů, kteří vám povypráví o svých životních osudech a zážitcích…

3. Procházka starým městem

začátek prohlídky v 18.00 hod. u Centra Bohuslava Martinů

Procházka umožní prohlédnout si nejvýznamnější památky města, které pro každodenní spěch ani nevidíme… V případě nepříznivého počasí se prohlídka starého města nekoná.

4. Městská knihovna Polička + plácek před knihovou

Palackého nám.

18.00 – 24.00 hod.

Před knihovnou bude již tradičně připraveno posezení pro unavené poutníky. Večer bude věnován fotografovi Jaroslavu Marešovi a výstavě „Fotografie 2006 – 2014.

18.00 hod. – vernisáž výstavy Jaroslava Mareše

5. Oblastní charita Polička

Tylova ulice

19.00 – 23.00 hod.

„Jsem jako Ty“ - výstava výtvarné tvorby lidí s duševním onemocněním s nakouknutím do Kajetánky Otevřených dveří

 

6. Informační centrum Polička

Palackého nám.

19.00 – 23.00 hod.

Poutníky čeká ochutnávka medoviny z Vysočiny, prodej suvenýrů a také bezplatný přístup na internet.

7. Speciální základní škola Bystré

Šaffova ulice - v průjezdu domu

19.00 – 22.30 hod.

Zveme nejen děvčata a kluky k zábavným hrám a tvořivým dílničkám na téma „PERNÍKOVÁ CHALOUPKA“. Neváhejte a přijďte si prohlédnout práce našich žáků.

 

8. Vinotéka “Pod věží”

Šaffova ulice

19.00 – 23.00 hod.

Tradice je naše věc, těšte se na milá překvapení. Co jste ještě u nás neviděli a nezkusili. Hudba a živá vystoupení, smích a veselí jako o pouti.

 

9. ART studio Gracias

Šaffova ulice

19.00 – 23.00 hod.

Výstava vlastní tvorby a pro zájemce konzultace s autorem o problematice zpracování plochého skla a keramiky a jeho praktické využití v interiéru i exteriéru bytů a firemních prostor.

 

10. Hasičský záchranný sbor a Sbor dobrovolných hasičů Polička ve spolupráci se Sbory dobrovolných hasičů Lezníka, Modřece a Stříteže

Starohradská ulice, stanice HSZ

19.00 – 23.00 hod.

Přístupné budou garáže požární stanice s technikou a vybavením. Budete moci nahlédnout i do činnosti hasičů a těm zvídavým budou zodpovězeny veškeré dotazy. Ke zhlédnutí bude i stará hasičská technika.

 

11. Oblastní charita Polička

Vrchlického 22, Denní stacionář

19.00 – 23.00 hod.

„Co děláme v AC dílnách?“ - v budově denního stacionáře budete shlédnout ukázku tvorby klientů z terapeutických dílen

Vrchlického 185, stará budova Charity

19.00 – 23.00 hod.

„Zahradní pokojíček pro pacienta“ - dramatické ztvárnění využití kompenzačních pomůcek pro nemocné v domácnostech

„Polívečka pro bezdomovce“ - nahlédnutí pod pokličku Nízkoprahového denního centra

 

12. Římskokatolická farnost, děkanství Polička

Nám. B. Martinů

V kostele sv. Jakuba proběhnou tři půlhodinová hudební vystoupení, před kterými bude možné absolvovat volnou prohlídku kostela se zaměřením na význam jednotlivých částí liturgického prostoru a dále prohlídku varhan se zvukovou ukázkou. Na faře si budou návštěvníci prohlédnout obrazy poličských děkanů s představením životního příběhu P. Jaroslava Daňka.

Kostel sv. Jakuba

19.15 – prohlídka varhan se zvukovou ukázkou a volná prohlídka přízemí kostela

19.45 – liturgická schola pod vedením Marie Heylové

20.15 - prohlídka varhan se zvukovou ukázkou a volná prohlídka přízemí kostela

20.45 – chrámový sbor sv. Jakuba v Poličce pod vedením Květy Šafářové

21.15 – prohlídka varhan se zvukovou ukázkou a volná prohlídka přízemí kostela

21.15 – Písně z Taizé

Účastníci prohlídky Rodné světničky Bohuslava Martinů si budou moci prohlédnout nově zprovozněný zvon Českých patronů a ochránců.

Fara

19.15 – 22.00 – prohlídka obrazů poličských děkanů s představením životního příběhu P. Jaroslava Daňka

13. Středisko volného času MOZAIKA

nám. Bohuslava Martinů, budova SVČ

19.00 – 22. 00 hod.

Mozaika na téma „CIRKUS“. Prohlídka vyzdobené budovy s doprovodným programem a zábavou pro děti i dospělé. 

 

14. SŠ obchodní a služeb SČMSD Polička

nám. Bohuslava Martinů

19.00 – 22.00 hod.

Prezentace praktického vyučování oboru Kosmetické služby - úprava a zdobení nehtů a oboru Kadeřník  - jednoduchá úprava vlasů, barevné spreje a Rekondiční a sportovní masér.

15. Bavlněný ráj

Riegrova ulice

13.00 - 23.00 hod.

Při toulkách nočním městem se můžete těšit na ukázku nejen patchworkových výrobků, ale také na ukázky různých technik jejich výroby.

 

16. Výtvarný obor ZUŠ Bohuslava Martinů

hradební bašta v parku, ulice Komenského

19.00 – 23.00 hod.

Když neobyčejný zážitek, tak Čína a Japonsko – jedním slovem ORIENT. To je téma, které zpracoval v letošním roce výtvarný obor a v tomto duchu se ponese výstava v hradební baště.

 

17. VinoCafé Veronika Filová

Palackého nám.

20.00 - 24.00 hod.

Pro poutníky je připravené občerstvení a zábava - písně, kytara a zpěv.

 

18. Síň řemesel

ulice Na Bídě

19.00 - 24.00 hod.

Navštíví nás opět řezbáři, dráteník, drobné výrobky bižuterie, možná i krásné perníčky. Děti budou moci skládat z papíru jednoduché výrobky, jako parníček, lodička, Večerníčkova čepice, budou ještě nezbytné řepánky a pitné občerstvení pro děti i dospělé. Možná přijde i kartářka. Těšíme se na vaši návštěvu v Síni řemesel.

19. Farní sbor Českobratrské církve evangelické

Nábřeží Svobody

19.00 – 22.30 hod.

Těšit se můžete na prohlídku kostela a po celý večer bude přístupná výstava "TOLERANČNÍ MODLITEBNY NA VYSOČINĚ".

20.00 – 20.15; 21.30 – 21.45 hod. – prezentace:  "Cesta k toleranci"

20. Oblastní charita Polička

Masarykova 22, obchod Fimfárum

19.00 – 23.00 hod.

„Fimfárum v noci“ aneb obchůdek trochu jinak.

21. Základní umělecká škola Bohuslava Martinů

budova ZUŠ

19.00, 19.45, 20.30 hod. – „Operka O červené Karkulcez dílny osvědčené dvojice Svěrák/Uhlíř
Námět známé pohádky tentokrát v podobě malé opery sehrají žáci hudebního, literárně dramatického a tanečního oddělení. Ruku na srdce, kde v Poličce můžete navštívit dětské operní představení?

22. Dům U zlatého orla

Palackého nám.

20.00 – 23.00 hod.

Netradiční undergroundové posezení

 

VÝSTAVKA - STĚNA PRO „NOVÉHO KURÁTORA“

2. – 30. června 2014

Městské muzeum a galerie Polička má obsáhlé umělecké sbírky, jejichž odborné zpracování a vystavování má na starosti kurátor, který buduje most mezi uměleckým dílem a veřejností.

Představovali jsme si, jaké obrazy na výstavu by asi vybral nový kurátor, a obrátili jsme se na několik poličských spoluobčanů. V přízemí muzea, kde se doposud měsíčně obměňovala „Stěna pro jedno dílo“, bude během roku 2014 vystaveno vždy měsíc jedno dílo dle výběru našich „nových kurátorů“. V červnu představí zasloužilý městský kronikář Ing. Adolf Klein jako "nový kurátor" dílo FRANTIŠKA BUKÁČKA Podobizna Josefa Kosa.

Komorní vernisáž proběhne v pondělí 2. června v 17.00 hod. ve vestibulu Centra B. Martinů.

 

PŘEDNÁŠKA - CHLÉB SVŮJ VEZDEJŠÍ, ANEB REVOLUCE, KTERÁ SE NEKONALA

Asi před 11 tisíci lety lidstvo dobrovolně opustilo ráj. Co naše předky k tomuto rozhodnutí vedlo? Byla to nutnost nebo nezřízená lidská pýcha? Proč se z úspěšných lovců postupně stali zemědělci? Jak tehdejší lidé změnili způsob svého života? To jsou jen některé otázky, které jsou spojené s objevem chovu zvířat a pěstováním rostlin, tedy s tzv. zemědělskou revolucí, která ve skutečnosti žádnou revolucí nebyla. Pokud se chcete dozvědět víc o počátcích zemědělství, životě nejstarších zemědělců a archeologických památkách z této doby, přijďte si poslechnout přednášku PhDr. Ivany Fridrichové-Sýkorové, PhD. Akce se koná ve čtvrtek 12. června 2014 od 18.00 hod. v přednáškovém sále Centra B. Martinů.

 

ROK ČESKÉ HUDBY V POLIČCE - RAFAEL KUBELÍK

Životní příběh mimořádného umělce - dirigenta a skladatele, který v roce 1948 "opustil svou vlast, aby nemusel opustit svůj národ". Prožil uměleckou dráhu světového dirigenta, který pracoval s nejlepšími orchestry v Londýně, Chicagu, Berlíně či Mnichově. Ale zároveň se neuzavíral pouze do světa umění. V roce 1968 - po okupaci Československa - zorganizoval bojkot zemí Varšavské smlouvy ze strany tehdejší umělecké elity; a v roce 1979 napsal otevřený dopis Leonidu Brežněvovi, aby vyzval československou vládu k propuštění Václava Havla. Po návratu z exilu v roce 1990 říkal: "Svobodu nemůžeme mít jen tak lehce - svoboda je možná jen jako nejvyšší stupeň disciplíny. Nikdo na světě není svobodný, pokud nemá čisté svědomí.“ Hudební pořad muzikologa Petra Kadlece k 100. výročí dirigentova narození. Akce se koná 11. června 2014 od 18.00 hod. v přednáškovém sále Centra B. Martinů. Vstupné 30,- Kč.

KONCERT - NÁŠ MARTINŮ: KOMORNÍ KONCERT RODINY MEISLOVÝCH

Hudební skladatel Jan Meisl zavítal do Poličky naposledy v říjnu 2013. Tehdy se představil jako moderátor koncertu Berlínského vokálně instrumentálního tria, na němž zaznělo i několik jeho skladeb. Nyní se vrací v roli autora písňové sbírky The Spring Is Coming, op. 149, a skladby Jarní chvalozpěv, op. 169a, jež zazní ve světové premiéře. Vedle toho se zhostí hudebního doprovodu jak zmíněných, tak řady dalších skladeb pro sólový zpěv a violoncello, v nichž budou účinkovat jeho manželka Petra a dcery Petra a Christine. Nové písně od J. Meisla budou doplněny o řadu známých „evergreenů“ ze sbírek A. Dvořáka (Biblické písně), L. Janáčka (Moravská lidová poezie v písních) a B. Martinů (Písničky na dvě stránky). Violoncellová tvorba bude zastoupena skladbami od L. van Beethovena, B. Martinů a J. B. Brévala. Pořádá spolek NÁŠ MARTINŮ. Koná se ve čtvrtek 19. června 2014 od 18.00 hod. v přednáškovém sále Centra B. Martinů. Vstupné 50,- Kč.

 

VÝSTAVKA - STĚNA PRO „NOVÉHO KURÁTORA“

1. – 31. července 2014

Městské muzeum a galerie Polička má obsáhlé umělecké sbírky, jejichž odborné zpracování a vystavování má na starosti kurátor, který buduje most mezi uměleckým dílem a veřejností.

Představovali jsme si, jaké obrazy na výstavu by asi vybral nový kurátor, a obrátili jsme se na několik poličských spoluobčanů. V přízemí muzea, kde se doposud měsíčně obměňovala „Stěna pro jedno dílo“, bude během roku 2014 vystaveno vždy měsíc jedno dílo dle výběru našich „nových kurátorů“. Prof. RNDr. Libor Grubhoffer, CSc., rektor Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, představí v červenci jako "nový kurátor" dílo JOSEFA VÁCLAVA SÍLY „Sádek“. Komorní vernisáž proběhne v úterý 1. 7. 2014 v 17.00 hod. v Centru B. Martinů.

 

AKCE - OŽIVENÉ PROHLÍDKY RODNÉ SVĚTNIČKY BOHUSLAVA MARTINŮ

Ve dnech 1. 7. - 6. 7. a 5. 8. - 10. 8. 2014 jsou připraveny prohlídky rodné světničky Bohuslava Martinů, kterými vás provedou členové rodiny Martinů. Světnička bude oproti běžnému provozu více "zabydlená", návštěvník tak bude mít pocit, jako kdyby se jen o chvíli minul s obyvateli věže, jako kdyby tu právě před chvílí doševcoval dobrosrdečný tatínek Ferdinand, přísná maminka Karolina naškrobila tvrdé košilové manžety a sestra Mařenka nechala rozešité šaty.

Časové prohlídky úterý - sobota v 9.00, 10.00, 11.00, 13.00, 14.00, 15.00 a 16.00 hod., neděle ve 13.00, 14.00, 15.00, 16.00 hod. Vstupenky je nutné zakoupit v Centru Bohuslava Martinů v Šaffově ulici, odkud se vychází na prohlídku rodné světničky. Na prohlídku je vhodné se předem objednat na tel.: 461 723 855, 733 712 503 nebo na e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Vstupné: dospělí 60,- Kč, děti, studenti, důchodci 30,- Kč, rodinné vstupné 120,- Kč.

 

 

VÝLET - NÁŠ MARTINŮ - PO STOPÁCH HERBERTA MASARYKA A BOHUSLAVA MARTINŮ

Počátkem července si mohou místní patrioté, ale i další uměnímilovní nadšenci připomenout poněkud netradiční výročí. Dne 2. 7. 2014 tomu bude 100 let, kdy do Borové u Poličky poprvé přijel malíř Herbert Masaryk, syn pozdějšího prvního československého prezidenta a žák Antonína Slavíčka, aby zde maloval Vysočinu. Malíře poutalo k Borové přátelství s rodinou evangelického faráře Vladimíra Čecha, jež mu poskytla na faře potřebné zázemí pro jeho umělecké záměry. Zdejší kulturní prostředí přitahovalo k častým návštěvám také poličského učitele hudby Bohuslava Martinů, neboť tu nacházel spřízněné duše pro společné muzicírování a inspiraci pro svoje rané hudební skladby. Vzpomínce na oba umělce bude věnována procházka z Borové do Poličky, jež bude zahájena symbolickým přivítáním účastníků v železniční stanici Borová, po němž bude následovat krátké zastavení na evangelické faře a odtud cesta po dvou různě dlouhých trasách do Poličky.   

Akce se uskuteční v sobotu 5. července 2014. Přivítání účastníků proběhne na peróně železniční stanice v Borové ve 14:46 h (příjezd vlaku od Poličky). Dobové oblečení a doplňky vítány. Pořádá spolek NÁŠ MARTINŮ.

PŘEDNÁŠKA - NÁŠ MARTINŮ - Spojení přednášek o slavných malířích s hudbou Bohuslava Martinů patří do zvláštní programové nabídky spolku Náš Martinů věnované ctitelům obojího druhu umění. Dosud jsme se takto mohli seznámit s italským renesančním malířem Pierem della Francescem, jehož fresky v chrámu San Francesco v Arezzu inspirovaly Martinů k napsání známé orchestrální skladby, a dále s českým modernistou Janem Zrzavým, kterému skladatel věnoval na důkaz svého přátelství kantátu Kytice. Svorníkem další přednášky nebude tentokrát samotné umění, ale místo, jež poskytlo malířskému i hudebnímu nadání svůj azyl, a tím je evangelická fara v Borové u Poličky. Stejně jako v předchozích případech se hlavního slova ujme akademický malíř Jiří Štourač, aby nás tentokrát provedl životem a dílem malíře Herberta Masaryka. Přednášku doplní ukázky skladeb, které Martinů napsal v souvislosti se svými návštěvami farářovy rodiny.

Přednáška se uskuteční v sobotu 5. července 2014 od 21.30 h v atriu Centra Bohuslava Martinů v Poličce (v případě nepříznivého počasí v hudebním sálku CBM). Vstupné 40 Kč. Pro účastníky procházky Borová – Polička vstup zdarma od 21.00 h spojený s malým překvapením (nutno přijít včas). Pořádá spolek NÁŠ MARTINŮ.

 

FESTIVAL - POLIČSKÉ KULTURNÍ LÉTO 2014

Akce se konají na zahradě Centra Bohuslava Martinů v Poličce. Program Poličského kulturního léta pro vás připravila Městská knihovna Polička a Centrum Bohuslava Martinů v Poličce ve spolupráci s o. s. MaTami, o. s. Náš Martinů a o. s. Pontopolis.

 

Středa 2. 7. ve 21.30 hod.
Letní kino – Světová válka Z
Virová epidemie gigantických proporcí decimuje lidstvo a jediný, kdo ji může zastavit je Brad Pitt.
Akční sci-fi, USA, 2013, 116 min., dabing, vstupné: 40,- Kč.

Pátek 4.7. ve 21.30 hod.
Letní kino – Příběh kmotra
Příběh, inspirovaný knihou Jaroslava Kmenty „Kmotr Mrázek“, popisuje vzestup a pád člověka, který se od kšeftu s digitálními hodinkami posunul až na pozici šedé eminence české politiky.
Kriminální drama, ČR, 2013, 99 min., vstupné: 40,- Kč.
 

Sobota  5. 7. 

Po stopách Herberta Masaryka a Bohuslava Martinů
14:46 hod. Borová, žel. st. - pěší výlet z Borové do Poličky

21:30 hod. Polička, CBM – přednáška ak. malíře Jiřího Štourače
Vstupné na přednášku: 40,- Kč, pro účastníky výletu zdarma.

Neděle 6. 7. v 16.00 hod.
Divadlo pro děti – Trpasličí pohádka
Co udělá se sedmi muži jedna kráska? Přijďte se podívat na příběh tak silný, že si ho vyprávějí již generace trpaslíků. Hraje Studio Damůza. Vstupné: 40,- Kč.

Úterý 8. 7. od 14.00 do 16.00 hod.
Dílnička pro děti – Rozuzlené hlavolamy
Odpoledne bude věnované výrobě různých hlavolamů i ukázkou jejich řešení. Kdo bude mít chuť, může se naučit vázání  různých uzlů. Vstupné: 40,- Kč.

Pátek 9. 7. ve 21.30 hod.
Letní kino – Strážca divočiny, Vlčie hory
Dva pozoruhodné dokumenty ukazují krásy nezkrocené slovenské divočiny, kde je člověk pouhým pozorovatelem. Uvádíme v rámci festivalu Colour Meeting.
Dokumentární, Slovensko,  2009,2013, 48+54 min., vstupné: 40,- Kč.

Pátek 11. – sobota 12. 7. od 18.00 hod.
Festival COLOUR MEETING
Tradiční rodinný festival u poličských hradeb s netradičním programem.

Neděle 13. 7. v 16.00 hod.
Hudba – Posezení s harmonikou

Poličští harmonikáři vám lidovými písničkami zpříjemní nedělní odpoledne. Vstupné: 40,- Kč.

Úterý 15. 7. od 9.00 do 12.00 hod.
Dílnička pro děti – Číše z PET lahví
Přijďte si s námi vyrobit barevné číše, kterými uděláte radost sobě nebo vyrobíte krásný dárek pro své blízké. Vstupné: 40,- Kč.

Středa 16. 7. ve 21. 30 hod.
Letní kino – Plán útěku
Z tohoto vězení není prý není úniku. Oni se o to přesto pokusí. V hlavní roli Arnold Schwarzenegger a Sylvestr Stallone.
Akční, USA, 2013, 115 min., dabing, vstupné: 40,- Kč.

Pátek 18. 7. ve 21.30 hod.
Letní kino – maraton – Čtvrtá hvězda
Co všechno udělá personál malého hotelu pro získání vysněné čtvrté hvězdy?  Všech dvanáct dílů komediálního seriálu České televize v ojedinělém letním maratónu. 
Komedie, ČR, 2013, 336 min., vstupné: 40,- Kč.

Sobota 19. 7. ve 21.30 hod.
Letní kino – Velká nádhera
„Ě solo in trucco.“  Vizuálně podmanivé komediální drama, zasazené do prostředí římské smetánky, získalo Oscara za nejlepší cizojazyčný film.
Komediální drama, Itálie, 2013, 141 min., s titulky, vstupné: 40,- Kč.

Neděle 20. 7. v 16.00 hod.
Divadlo pro děti – O kohoutkovi a slepičce
Klasická loutková pohádka o tom, kterak se slepička snažila zachránit nenasytného kohoutka. Hraje Malé divadélko Praha. Vstupné: 40,- Kč.

Úterý 22.7. od 9.00 do 12.00 hod.
Dílnička pro děti – Želvičky

Pestrobarevné plastové lahve proměníte v kouzelné malé želvičky. Vstupné: 40,- Kč.

Středa 23. 7. ve 21.30 hod.
Letní kino – Hunger Games I.+II.
Hunger games – zvrácená reality show, ve které dvanáct chlapců a dvanáct dívek nedobrovolně bojují o holý život. Dvojité představení  (nejen) pro fanoušky knih  Sussane Collinsové.
Dobrodružné sci-fi, USA, 2012,2013, 137 + 146 min., dabing, vstupné: 40,- Kč.

Čtvrtek 24. 7. ve 21.30 hod.
Letní kino – Hobit: Neočekávaná cesta
Přijďte si připomenout začátek příběhu  Bilbo Pytlíka, čaroděje Gandalfa a jejich trpasličích společníků.
Fantasy, USA/Nový Zéland, 2012, 169 min., s titulky, vstupné: 40,- Kč.

Pátek 25. 7. ve 21.30 hod.
Letní kino – Hobit: Šmakova dračí poušť
Poté, co přežili začátek své cesty, pokračuje společnost směrem na východ získat zpět Osamělou horu a trpasličí království Erebor.
Fantasy, USA/Nový Zéland, 2013, 161 min., s titulky, vstupné: 40,- Kč.

Sobota 26. 7. ve 21.30 hod.
Letní kino - Revival
Příběh čtyř muzikantů, jejichž rocková skupina Smoke se za nejasných okolností rozpadla v roce 1972, a kteří se – každý z jiných důvodů – rozhodli pokusit o její velkolepý comeback.
Hudební komedie, ČR, 2013, 111 min., vstupné: 40,- Kč.

Úterý 29.7. od 14.00 do 17.00 hod.
Dílnička pro děti – Loutková zahrada od Jiřího Trnky
Přijďte se podívat na kouzelný filmový příběh Zahrada a spolu s námi si vyrobte papírovou loutku. Nakonec si se svými zhotovenými loutkami zahrajte divadlo pod vedením zkušených výtvarníků Veroniky Hrčkové a Václava Frömmela. Vstupné: 40,- Kč.

Středa 30. 7. ve 21.30 hod.
Letní kino – Muž z oceli
Nejnovější zpracování supermanovské legendy nás zavede do doby, kdy se mladý Clark Kent vydává na cestu za zjištěním, odkud pochází a s jakým záměrem byl vyslán na zemi.
Dobrodružné sci-fi, USA/Kanada/VB, 2013, 143 min., dabing, vstupné: 40,- Kč.

V případě nepříznivého počasí je zajištěn náhradní prostor. Více informací naleznete na www.letopolicka.cz.

 

AKCE - OŽIVENÉ PROHLÍDKY RODNÉ SVĚTNIČKY BOHUSLAVA MARTINŮ

Ve dnech 5. - 10. 8. 2014 jsou připraveny prohlídky rodné světničky Bohuslava Martinů, kterými vás provedou členové rodiny Martinů. Světnička bude oproti běžnému provozu více "zabydlená", návštěvník tak bude mít pocit, jako kdyby se jen o chvíli minul s obyvateli věže, jako kdyby tu právě před chvílí doševcoval dobrosrdečný tatínek Ferdinand, přísná maminka Karolina naškrobila tvrdé košilové manžety a sestra Mařenka nechala rozešité šaty.

Časové prohlídky úterý - sobota v 9.00, 10.00, 11.00, 13.00, 14.00, 15.00 a 16.00 hod., neděle ve 13.00, 14.00, 15.00, 16.00 hod. Vstupenky je nutné zakoupit v Centru Bohuslava Martinů v Šaffově ulici, odkud se vychází na prohlídku rodné světničky. Na prohlídku je vhodné se předem objednat na tel.: 461 723 855, 733 712 503 nebo na e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
Vstupné: dospělí 60,- Kč, děti, studenti, důchodci 30,- Kč, rodinné vstupné 120,- Kč.

AKCE - VEČERNÍ PROHLÍDKY RODNÉ SVĚTNIČKY v rámci Festivalu 555 v sobotu 16. 8. 2014

V rámci festivalového víkendu jsou pro vás připraveny noční prohlídky rodné světničky Bohuslava Martinů. Nenechte si ujít pohled na noční Poličku z ochozu věže kostela sv. Jakuba. Časové prohlídky se konají v sobotu 16. 8. 2013 v 19.15, 19.45, 20.15, 20.45, 21.45, 22.15, 22.45 a ve 23.15 hod. Časové vstupenky je nutné zakoupit předem v Centru Bohuslava Martinů, Šaffova ulice nebo zamluvit na tel.: 461 723 855, 733 712 503. Předprodej vstupenek je zahájen 1. srpna 2014. Pokud nebudou vstupenky vyprodány, můžete zbylé lístky zakoupit 16. 8. od 19.00 hod. přímo u kostela. Maximální počet návštěvníků v jedné skupině je 25 osob. Vstupné: 40,- Kč/osoba.

FESTIVAL - POLIČSKÉ KULTURNÍ LÉTO – SRPEN/ZÁŘÍ 2014

 

Letní kino - NESPOUTANÝ DJANGO  - pá 1. 8. ve 21.00 hod.
Divoký západ podle kultovního režiséra Quentina Tarantina. Westernový příběh otroka Djanga, který má šanci získat svobodu pouze v případě, že se mu podaří dopadnout vraždící bratry Brittlovy.
Western, USA, 2012, 165 min., s titulky.


Letní kino - 12 LET V ŘETĚZECH - so 2. 8. ve 21.00 hod.
Píše se rok 1841. Solomon Northup měl smůlu, že byl … černoch.  Příběh svobodného člověka, jehož osudem se stala dřina na plantáži, získal Oscara za nejlepší film roku 2013.
Životopisné drama, USA, 2013, 134 min., s titulky.

Hudba – POSEZENÍ S HARMONIKOU  - ne 3. 8. v 15.00 hod.

Poličští harmonikáři vám lidovými písničkami zpříjemní nedělní odpoledne.

 

Dílnička pro děti – VÝROBA LAPAČŮ SNŮ - út 5. 8. od 9.00 do 12.00 hod.
Dopoledne bude věnované výrobě různých lapačů snů.

VERNISÁŽ VÝSTAVY RADIMA HROMÁDKA: LOVE IS ILLUSION – SKATE IS REAL -  st 6. 8. v 19.00 hod. v knihovně.

Výstava fotografií Radima Hromádka představí prostředí ze sk8 slalomových závodů. 

 

Letní kino - LÁSKY ČAS - st 6. 8. ve 21.00 hod.

Co kdyby se dalo žít nanečisto? Romantická komedie režiséra a scénáristy Richarda Curtise, tvůrce filmu Láska nebeská.
Romantická komedie, Velká Británie, 2013, 123 min., dabing.


Letní kino – GRAVITACE - pá 8. 8. ve 21.00 hod.
Dechberoucí výlet na oběžnou dráhu, kde jedinou cestou zpět na Zemi je cesta do hlubokého vesmíru.  Nenechte si ujít promítání filmu pod širým nebem, právě když meteorický roj Perseidů rozsvítí noční oblohu.
Drama, USA, 2013, 91 min., s titulky.

Festival pro rodiny s dětmi - SKŘÍTKOVÁNÍ - so 9. 8. od 9.00 do 19.00 hod.

Celodenní zábavný program pro děti i dospěláky plný hravých úkolů, her a tvořivých dílen, kde nebude chybět zábava ani bubnová show. Vstupné zdarma.

9.00 - 12.00 hod. PUTOVÁNÍ MUZEEM SE SKŘÍTKY - program v expozicích centra a ve výstavě Co Čech, to muzikant

15.00 - 17.00 hod. Výtvarné dílny pro děti a pohybové hry na zahradě

17.00 - 19.00 hod. ZEMĚZNĚNÍ – Přijďte si s námi zabubnovat pod vedením muzikoterapeutů Bety a Pavla Jasanských. Hrát na buben mohou přijít všichni, na věku a fyzické kondici nezáleží!

 

Letní kino pro děti - JAK VYCVIČIT DRAKA - so 9. 8. ve 21.00 hod.
Animovaný dobrodružný příběh pro malé i velké se odehrává na drsném Severu, který obývají ještě drsnější Vikingové a spolu s nimi i draci. Ti jsou jednoznačně nejdrsnější.
Animovaný, USA, 2010, 94min., dabing.


Divadlo pro děti - MŮJ MEDVĚD FLÓRA - ne 10. 8. v 16.00 hod.
Pohrávání si s knížkou Daisy Mrázkové je pro všechny, kdo si rádi čtou, představují, vymýšlejí a mají chuť hrát si. Zejména však pro děti od tří do devíti let. Hraje Divadelní společnost Kejklíř.

Dílnička pro děti i dospělé - PLACKOVÁNÍ V MUZEU - út 12. 8. od 14.00 do 18.00 hod.

Vyrobte si vlastní placky pro sebe i své nejbližší. Motiv si můžete u nás namalovat, vytisknout nebo donést svůj vlastní z domova na flashce či v papírové podobě.

Letní kino – DIKTÁTOR - st 13. 8. ve 21.00 hod.

Komik a mystifikátor Sacha Baron Cohen si po kazašském Boratovi a rakouském Brunovi navlékl mužný plnovous a spolu s ním masku neomezeného vládce zemičky jménem Wadíja, kterou chce ze všech sil zachránit před demokracií.

Komedie, USA, 2012, 83 min.


Festival Polička 555 - pá 15. – ne 17. 8.

23. ročník oblíbeného multižánrového hudebního festivalu na náměstí.

Dílnička pro děti – POSTAVIČKY ZE SLANÉHO TĚSTA - út 19. 8. od 9.00 do 12.00 hod.
Přijďte si s námi vyrobit figurky, kterými uděláte radost sobě nebo svým blízkým.


Letní kino - PAŘBA NA TŘETÍ - st 20. 8. ve 21.00 hod.
Vyvrcholení komediální série, plné sebedestruktivního chaosu a špatných rozhodnutí, končí tam, kde všechno začalo. V Las Vegas.
Komedie, USA, 2013, 100 min., dabing.

           
CESTOVATELSKÁ DIASHOW - OSTROVY DLE JONÁŠE – čt 21. 8. ve 21.00 hod.
Přední spektákly a podivnosti Britských ostrovů vám slovem i obrazem představí přední poličský spektakulární podivín Pavel Joneš.  Cestovatelský večer s promítáním, vínem, hudbou a soutěží.

Letní kino - VLK Z WALL STREET - pá 22. 8. ve 21.00 hod.
Leonardo DiCaprio v podívané z doby, kdy na Wall Street vládla pravidla Divokého západu. Jen místo pistolníků na koních se tu prohánějí jachty a nahé blondýnky a místo prachu prérie víří vzduchem bankovky. Režie: Martin Scorsese.
Komediální drama, USA, 2013, 180 min., s titulky.


Letní kino pro děti - KORALÍNA A SVĚT ZA TAJNÝMI DVEŘMI - so 23. 8. ve 21.00 hod.
Animovaný příběh jedenáctileté Koralíny, která objeví dveře do jiného světa, je kouzelnou pohádkou nejen pro děti.  Podle knižní předlohy Neila Gaimana.
Animovaný, USA, 2009, 96 min., dabing.

Dílnička pro děti – VLAŠTOVKIÁDA NA HRADBÁCH - út 26. 8. od 14.00 do 16.00 hod., vstup u schodiště na městské hradby z Nové ulice, vstupné zakoupíte v Centru Bohuslava Martinů v Šaffově ulici.

Přijďte si vyrobit a namalovat nejrůznější papírové vlaštovky, se kterými můžete nakonec soutěžit v doletu z bašty městských hradeb z Nové ulice. Veškeré potřeby k výrobě papírových vlaštovek budou na místě u bašty připraveny. Drobné ceny pro tvůrce úspěšných a nejkrásnějších vlaštovek jsou zajištěny.


Letní kino - RIVALOVÉ – st 27. 8. ve 21.00 hod.
Adrenalinový příběh dvou legend Formule 1- Jamese Hunta a Nikiho Laudy v režii Rona Howarda. Pozoruhodný film byste si neměli nechat ujít, i když vám motoristický sport příliš neříká.
Sportovní drama, USA/Německo, 2013, 123 min, dabing.

Hudba - DEN S BOHUSLAVEM MARTINŮ - čt 28. 8. ve 21.00 hod.

Celodenní program v Centru B. Martinů ke skladatelovu 55. výročí úmrtí.

21.00 hod. - FILMOVÝ VEČER S BOHUSLAVEM MARTINŮ

Letní kino - ŽENY V POKUŠENÍ - pá 29. 8. ve 21.00 hod.
I po několika letech stále skvělá komedie Jiřího Vejdělka, tentokrát v letním kině. V hlavní roli Lenka Vlasáková a Eliška Balzerová.
Komedie, ČR, 2010, 112 min.


Letní kino - JASMÍNINY SLZY - so 30. 8. ve 21.00 hod.
Letní kino prozatím zakončí film Woodyho Allena s Cate Blanchettovou v hlavní roli.
Komedie, USA, 2013, 98 min., s titulky.


Hudební pořad Jiřího Černého – EVA OLMEROVÁ - st 3. 9. v 19.00 hod.
Poslechový pořad (pod širým nebem) hudebního publicisty Jiřího Černého bude věnován skvělé zpěvačce Evě Olmerové, jejíž 80. výročí narození si letos připomínáme.
V rámci Roku české hudby 2014 v Poličce.

Akce se konají na zahradě Centra Bohuslava Martinů v Poličce. Program Poličského kulturního léta pro vás připravila Městská knihovna Polička a Centrum Bohuslava Martinů v Poličce ve spolupráci s o. s. MaTami, o. s. Náš Martinů a o. s. Pontopolis. VSTUPNÉ NA AKCI 40,- Kč.

 

 

ROK ČESKÉ HUDBY 2014 V POLIČCE - DEN S BOHUSLAVEM MARTINŮ

Celodenní program ke skladatelovu 55. výročí úmrtí připravený ve spolupráci Městského muzea a galerie a Centra B. Martinů a spolku Náš Martinů. Akce se koná ve čtvrtek 28. 8. 2014.

                                

10.00 hod. -  Hrajeme si s Bohouškem, v centru B. Martinů

Školáci ve věku 6 – 12 let si mohou závěr prázdnin zpříjemnit v muzeu, kde je na mnoha stanovištích čeká řada hravých úkolů. Díky nim se seznámí nejen s poličským rodákem, ale také s jeho kamarády z řad slavných českých skladatelů.

15.00 hod. - Putování Poličku za Bohuslavem Martinů, sraz před budovou centra B. Martinů

Příjemná letní procházka městem po místech, která jsou se skladatelem spjatá. Dozvíte se například, kde rodina Martinů bydlela před tím a poté, co se odstěhovala na věž, kde skladatel soukromě vyučoval hudbě, a kudy chodíval denně na procházky.

16.00 hod. - Vzpomínka na Bohuslava Martinu, pietní akt u skladatelova hrobu

Putování Poličkou po stopách Bohuslava Martinů bude zakončeno u jeho hrobu pietním aktem, kterým si připomeneme 55. výročí jeho úmrtí.

21.00 hod. - Filmový večer s Bohuslavem Martinů, atrium centra B. Martinů

Připomínku skladatelova výročí podpoří také řada místních restaurací, kaváren a dalších podniků, které pro tento den připraví speciální martinůovské menu! Jejich seznam bude upřesněn na plakátech a na www.cbmpolicka.cz 

 

Vernisáž – VÝSTAVA - JIŘÍ ŠTOURAČ  

- malíř, vystavující v Poličce po třinácti letech

13. 9. - 9. 11. 2014

Malíř, náležející do proudu nové figurace se narodil roku 1960 v Novém Městě na Moravě a nyní žije v nedalekém městě Bystré. Roku 1984 absolvoval AVU Praha. Vedle malířské tvorby s figurálními náměty a tématem interiérů a zátiší se věnuje také uhlové kresbě a ilustraci. Při studijní cestě do Itálie se roku 1994 seznámil s freskami Piera della Francessca a roku 1991vykonal pěší pouť z Prahy do Santiago di Compostela. Mimo jiné je malíř zastoupen ve sbírkách Národní galerie. Na výstavě se můžete těšit na figurální náměty, interiéry a zátiší.

Vernisáž – VÝSTAVA - TRIÁDA – Pavel, Tomáš a Jan Herynkovi

13. 9. - 9. 11. 2014

Výstava prací doc. Pavla Herynka (nar. 1943 v Poličce) a jeho synů Tomáše (1970) a Jana (1973) představí veřejnosti práce z posledních let. Návštěvníci se budou moci seznámit s celou škálou autorských děl od fotografických portrétů Tomáše, přes manipulované fotografie a grafický design Jana až po Pavlovy tušové malby, kresby věnované Bohuslavu Martinů a souborem jeho autorských šperků.  Vernisáž výstavy se koná v sobotu 13. 9. 2014 od 14.00 hod. ve výstavních sálech centra. 

Vernisáž – VÝSTAVA -  67. UMĚLECKÝ SALON

Výstavní projekt představí diplomové práce  absolventů Fakulty výtvarných umění VUT v Brně, které vznikly v roce 2014 v ateliérech školy.

27. 9. - 9. 11. 2014, ve výstavních sálech Městské galerie, budova radnice, Palackého nám. Výstava představí výtvarná díla, která vznikla jako závěrečné práce magisterského stupně studia v závěru akademického roku 2014. I když v posledních letech nastupující generace výtvarných umělců hledá vyjádření stále častěji v oblasti nových médií, konceptuálních a performativních  postupů, výběr se soustředí především na klasická výtvarné disciplíny malby, kresby, grafiky, fotografie, sochařské práce a prostorové instalace.

 Vernisáž výstavy se koná v sobotu 27. 9. 2014 od 14.00 hod. ve výstavních sálech městské galerie. Úvodní slovo pronese PhDr. Kaliopi Chamonikola.

 

VÝSTAVKA - STĚNA PRO „NOVÉHO KURÁTORA“

3. 9. – 30. 9. 2014

Městské muzeum a galerie Polička má obsáhlé umělecké sbírky. Jejich odborné zpracování a vystavování má na starosti kurátor. Kurátor buduje most mezi uměleckým dílem a veřejností. Představovali jsme si, jaké obrazy na výstavu by asi vybral nový kurátor, a obrátili jsme se na několik poličských spoluobčanů. V přízemí muzea, kde se doposud měsíčně obměňovala „Stěna pro jedno dílo“, bude během roku 2014 vystaveno vždy měsíc jedno dílo dle výběru našich „nových kurátorů“.

V září představí naturální kulturista, mnohanásobný český i světový medailista Jiří Štěpánek jako "nový kurátor" dílo Jana Štěpánka „Mrazivé ráno“. Komorní vernisáž proběhne ve středu 3. 9. 2014 v 18.00 hod. v muzeu.

 

 

PŘEDNÁŠKA - ZÁKLADNÍ PROBLÉMY PŘI VÝCHOVĚ A VZDĚLÁVÁNÍ VE VĚKU 6 - 15LET Dr. Lidmila Pekařová, uznávaná psycholožka a autorka knihy „Jak žít a nezbláznit se“ má za sebou třicet let praxe v klinické psychologii a přednáškových aktivitách pro pedagogy, širokou veřejnost a řídící pracovníky různých firem a školství. Na přednášce se například dozvíte, co všechno musí vědět rodiče začínajícího školáka, potřeby dětí a školní osnovy i jak dokázat u dítěte, aby se rádo učilo. Akci pořádají Otevřené dveře Oblastní charity. Přednáška se koná v pátek 26. 9. 2014 od 15.30 hod. v přednáškovém sále centra.

 

Vernisáž – VÝSTAVA - „DÍLA (NE)MOCNÉ DUŠE“

- výstava výtvarné a literární tvorby lidí s duševním onemocněním

1. října – 16. října

Autoři různého věku, pohlaví, profesí i životních osudů, propojení osobní zkušeností s duševním onemocněním a službou Otevřené dveře, představí pestrou škálu děl různorodých motivů a technik. Prezentovaná tvorba vykresluje pocity, prožitky a vjemy lidí vystavených vlivu duševní nemoci. Součástí akce je putovní výstava „Jsem jako ty“, která zahrnuje básně a obrazy lidí nemocných schizofrenií a jejímž cílem je přiblížit veřejnosti svět této nemoci prostřednictvím umění.  Vernisáž výstavy se koná ve středu 1. 10. 2014 v 15.00 hod. v přednáškovém sále centra. Výstavu pořádá Oblastní charita Polička v rámci Týdnů pro duševní zdraví. Vstup volný.

VÝSTAVKA - STĚNA PRO „NOVÉHO KURÁTORA“

1. 10. – 31. 10. 2014

Městské muzeum a galerie Polička má obsáhlé umělecké sbírky. Jejich odborné zpracování a vystavování má na starosti kurátor. Kurátor buduje most mezi uměleckým dílem a veřejností. Představovali jsme si, jaké obrazy na výstavu by asi vybral nový kurátor, a obrátili jsme se na několik poličských spoluobčanů. V přízemí muzea, kde se doposud měsíčně obměňovala „Stěna pro jedno dílo“, bude během roku 2014 vystaveno vždy měsíc jedno dílo dle výběru našich „nových kurátorů“. V říjnu představí průvodce muzea František Dubovský jako "nový kurátor" dílo Marie Janků „Za humny" (ve Vítějevsi). Komorní vernisáž proběhne ve středu 1. 10. 2014 v 17.00 hod. v muzeu.

 

BESEDA – „DEPRESE ZNÁMÁ A NEZNÁMÁ“

PhDr. Karolína Dvorská (klinická psycholožka a psychoterapeutka, Psychiatrické centrum Praha) a Petr Koubíček (staniční sestra, Psychiatrická nemocnice Praha Bohnice) pohovoří s veřejností o depresi jakožto onemocnění, příznaku i slovu z běžného slovníku. V rámci besedy např. zazní, jak se dá poznat, zda někdo trpí depresí, jak lze depresi léčit, jestli jí jde předejít a čím může být způsobena. Chybět nebudou ani informace o tom, jak pečovat o vlastní duševní zdraví.  Akci pořádají Otevřené dveře Oblastní charity Polička v rámci Týdnů pro duševní zdraví. Beseda se koná v pátek 3. 10. 2014 od 18.00 hod. v přednáškovém sále centra. Vstup volný.

 

 

BESEDA - Domácí hospic pro Poličku a okolí

Oblastní charita Polička představí novou zdravotně sociální službu – Domácí hospic sv. Michaela. Na úvod besedy pohovoří MUDr. Ondřej Sláma, PhD. z Masarykova onkologického ústavu v Brně na téma „Srovnání domácí a ústavní hospicové péče“. Hospicový tým představí hostům podobu nové služby a příklady péče o těžce nemocné pacienty v domácím prostředí. Závěr besedy bude věnován otevřené diskusi. Slavnostní zahájení provozu služby Domácího hospice proběhne v úterý 14. října od 16.30 v přednáškovém sále Centra Bohuslava Martinů. Akci pořádá Oblastní charita Polička a je určená odborné i laické veřejnosti. Vstup volný.

 

KONCERT - ŠPANĚLSKÝ VEČER - DUO NANA

Helena Tamelová – zpěv, Irena Babáčková - kytara

Pro milovníky španělské melodiky a temperamentních rytmů, kytarové virtuozity a krásného hlasu je určen program, v němž zazní díla známých španělských autorů pro soprán a klasickou kytaru, popř. kytaru jako sólový nástroj. Po renesanční a romantické úvodní části (Luis de Milán, Fernando Sor) zakotvíme na konci 19. a ve 20. století, kdy se v uměleckém světě dokázali prosadit Francisco Tárrega (klíčová osobnost moderní kytarové hry), Joaquín Rodrigo (uplatnění kytary v klasické hudbě), Miguel Llobet (úprava katalánských písní pro kytaru) a Manuel de Falla (studium španělského folklóru).  Akce se koná ve čtvrtek 9. 10. 2014 od 18.00 hod. v hudebním sále centra. Vstupné 50,- Kč. Pořádá Spolek Náš Martinů.

 

VÝSTAVA - ŠKOLNÍ TŘÍDA BOHUSLAVA MARTINŮ

14. října 2014 – 31. ledna 2015

Mnozí znají třídu Bohuslava Martinů jako kulisu pro krátkodobé, tematicky zaměřené výstavy. Ne každý si ovšem uvědomí, že se opravdu nachází v jedné ze tříd bývalé chlapecké měšťanské školy. Ponechme tedy tentokrát vyniknout kouzlu onoho původního prostoru, doplněného o dobové vybavení a vyučovací pomůcky především z přírodovědného kabinetu. Součástí programu bude vypracování jednoduchých úloh z vyučovacích předmětů. Pozor! Je třeba chovat se „náležitě“, jinak budou žáci neukáznění klečet na hrachu a naopak pilní obdrží Pochvalný lístek.

VÝSTAVKA - STĚNA PRO „NOVÉHO KURÁTORA“

1. 12. – 1 12. 2014

Městské muzeum a galerie Polička má obsáhlé umělecké sbírky. Jejich odborné zpracování a vystavování má na starosti kurátor. Kurátor buduje most mezi uměleckým dílem a veřejností. Představovali jsme si, jaké obrazy na výstavu by asi vybral nový kurátor, a obrátili jsme se na několik poličských spoluobčanů. V přízemí muzea, kde se doposud měsíčně obměňovala „Stěna pro jedno dílo“, bude během roku 2014 vystaveno vždy měsíc jedno dílo dle výběru našich „nových kurátorů“. V prosinci uveřejňujeme výsledek veřejného hlasování, k němuž jste byli vyzváni v Jitřence. Nejvíce hlasů získala díla Zbyška Siona a nejvíce oceněný byl obraz Věčný koloběh (1996). S nevelkým odstupem byl na 2. místě František Bukáček a nejoblíbenější obraz Večer v zahradě (modré kosatce). Dále získali hlasy tito umělci - moderní obrazy: Bořivoj Borovský, Veronika Bromová, Šárka Hrouzková, Ludmila Jandová, Marie Janků, Jan Štěpánek; obrazy krajinářů: Rudolf Hanych, Karel Kupka, Gustav Porš, Josef V. Síla; obrazy staré umění: Antonín Machek - Barbora Welzelová, Svatojiřské posvícení 1608, Zahradní hostina Hohenemsů, Smrt Ataly.

 

Vernisáž – VÝSTAVA - VÁNOČNÍ VÝSTAVA - JESLIČKY Z POLIČKY

22. listopadu 2014 – 11. ledna 2015

Centrum B. Martinů ve spolupráci s Betlemáři Poličska připravuje vánoční výstavu betlémů a vánočních tradic. Jak název napovídá, budou k vidění betlémy, které mají souvislost s Poličkou, případně s jejím blízkým okolím. Ve dvou výstavních sálech poznáte betlémy různého stáří a vytvořené z různých materiálů.

Ale nechceme jenom vystavovat. Chceme připomenout živé a „oživlé“ tradice z minula i dneška. Výstava vám představí minulé i současné tvůrce jesliček, sběratele betlémů i Spolek českých betlemářů pobočku Betlemářů Poličska. Nejstarší tradiční jesličky ze dřeva vyřezávali Jan a Karel Jeřábkovi, Dominik Andrlík a další; František Andrle a Josef Svoboda jsou zároveň autory dřevěných loutek, které také vystavíme. V současné tvorbě poličských betlémů se uplatňuje mnoho různých materiálů např. textil a pálená hlína. V Poličce žije několik nadšených sběratelů betlémů, kteří je zachraňují, trpělivě vystřihují z papírových archů nebo je sami vytvářejí a některé své „poklady“ na výstavu zapůjčí. Zajímavostí bude pohled do rodiny Martinů, kde vánoční téma nejednou zpracovali ve svých dílech bratři skladatel Bohuslav a malíř František.

Fotografiemi tzv. živých betlémů a příjezdu tří králů připomeneme, že tradice zpřítomňování betlémských postav je živá i dnes. V minulosti se tak dělo při divadelních představeních vánočních her, jejichž autoři pocházeli z Poličky. Tradicí byly také kolední obchůzky. Některé ze starých místních vánočních písní si budete moci zazpívat s žáky ZUŠ B. Martinů Polička při vernisáži výstavy v sobotu 22. listopadu 2014 od 14.00 hod. ve výstavních sálech centra.

 

DÍLNA - TRADIČNÍ VÁNOČNÍ VRKOČE

Přijďte si vyrobit tradiční lidový vrkoč ze sušených plodů, které neměly funkci pouze dekorační. Lidé věřili, že jim přinesou zdraví, lásku, úrodu a ochranu, a to právě v magickém čase předvánočním a vánočním. Přineste si s sebou malý hrneček nebo květináč a společně ho ozdobíme drobnými snítkami krušpánku a osázíme hustým lesem špejlí s množstvím drobností. Budou to ozdobené perníčky, kuličky a ptáčci pečení z těsta, sušené švestky, velké rozinky, křížaly, zlacené i přírodní ořechy a makovice, šípky, nabobtnalý hrách a barevné ústřižky látky. Akce se koná v sobotu 29. listopadu od 13.00 - 15.00 hod. v centru. Cena: 40 Kč/osoba. V ceně je zahrnutý materiál na 1 vrkoč a návštěva výstavy „Jesličky z Poličky“.

 

DÍLNA - ŘEZBÁŘSKÉ ODPOLEDNE

Během tohoto „mikulášského“ odpoledne budete moci přihlížet práci řezbářů a vidět, jak jim pod rukama ožívají postavy z příběhu o Ježíškovi. Sami si vytvoříte alespoň dřevěný obrázek z kousků dýhy nalepovaných na překližku. Podle předlohy nebo vlastní fantazie si můžete vyrobit jednoduchý betlém nebo vánoční dárek.

Akce se koná v sobotu 6. prosince od 13.00 – 15.00 hod. ve spolupráci se Spolkem českých betlemářů pobočka Betlemářů Poličska. Cena: 40,- Kč/osoba. V ceně je zahrnutý materiál a návštěva výstavy „Jesličky z Poličky“.

VÝSTAVKA - STĚNA PRO „NOVÉHO KURÁTORA“

3. 11. – 30. 11. 2014

Městské muzeum a galerie Polička má obsáhlé umělecké sbírky. Jejich odborné zpracování a vystavování má na starosti kurátor. Kurátor buduje most mezi uměleckým dílem a veřejností. Představovali jsme si, jaké obrazy na výstavu by asi vybral nový kurátor, a obrátili jsme se na několik poličských spoluobčanů. V přízemí muzea, kde se doposud měsíčně obměňovala „Stěna pro jedno dílo“, bude během roku 2014 vystaveno vždy měsíc jedno dílo dle výběru našich „nových kurátorů“.

V listopadu představí architekt Karel Šrámek jako "nový kurátor" dílo Veroniky Bromové „Z cyklu Detaily I.“ Komorní vernisáž proběhne v pondělí 3. listopadu 2014 v 17.00 hod. v centru.

ROK ČESKÉ HUDBY V POLIČCE 2014: Rudolf Firkušný
Koncert a beseda klavíristy Michala Maška k poctě jednoho z nejslavnějších českých klavíristů, jehož 20. výročí úmrtí si letos připomínáme. Životní příběh „zázračného dítěte“ nás zavede do celého světa, kde spolupracoval s nejlepšími orchestry a dirigenty té doby, a poodhalí něco z tajemství úspěchu Firkušeného klavírní hry.  Akce se koná 11. listopadu v 18.00 hod. v přednáškovém sále centra. Vstupné: 30,- Kč.

 

KONCERT - NÁŠ MARTINŮ: KONCERT klavírního dua EGIA a violoncellistky S. Jedličkové

Inna Aslamas a Ema Jedlička-Gogova, které spolu v roce 2003 založily klavírní duo EGIA, přijedou do Poličky představit díla významných českých autorů pro čtyřruční klavír (F. X. Dušek, A. Dvořák, J. Novák, V. Lejsek). Těšit se můžeme také na jednu z violoncellových sonát Bohuslava Martinů, kterou přednese talentovaná studentka Sarah Jedličková. Pořádá spolek NÁŠ MARTINŮ. Koncert se koná ve čtvrtek 27. listopadu 2014 od 19.00 hod. v přednáškovém sále centra. Vstupné: 50,- Kč.

 

 

PŘEDNÁŠKA - Příběh kalicha

K českým dějinám od středověku patří symbol kalicha. Vstoupil do nich s významem náboženským právě před 600 lety na podzim roku 1414, když Husův přítel Jakoubek ze Stříbra obnovil při bohoslužbách tzv. přijímání pod obojí. Později kalichu přibyla symbolika vojenská, kulturní i národnostní. Historický vývoj přiblíží přednáška konající se v přednáškovém sále centra ve středu 19. listopadu od 17.30 hod., kterou prosloví Mgr. Jiří Tengler.

 

BESEDA: Politik a novinář Luboš Dobrovský v Poličce

Jak se rodila zahraniční politika po roce 1989, jak probíhalo vyjednávání a následný odsun Sovětských okupačních vojsk a další zajímavá témata spojená s obdobím našeho návratu ke svobodě. Akce se koná v úterý 25. listopadu od 18.00 hod. v přednáškovém sále centra. Vstupné: 30,- Kč.

 

 

 
   
ROP NUTS II EU Investice do budoucnosti