Hledání

 
 
 
 
 
 
 
Centrum Bohuslava Martinů
 
 

Podle obecné definice HLAVOLAM je problém, který zkouší vynalézavost svého řešitele. A hlavolamů bude v muzeu v Poličce opravdu hodně. Uvidíte známé kousky jako je proslulá Rubikova kostka a množství jejích variant, hlavolamy drátové, kovové, provázkové i dřevěné, ale i opravdové rarity v podobě hlavolamů kumiki z Japonska, nádherných tajných skříněk a kolekce nemožných předmětů. Největším lákadlem podle Josefa Hordiny, z jehož sbírky výstava vychází, bude nejstarší Ježek v kleci!

 „Krásné české slovo HLAVOLAM vzniklo složením dvou slov – hlava a lámat. A hlavy si budete opravdu lámat nad hlavolamy mechanickými, logickými, matematickými, jazykovými i obrázkovými! Ve světě spletitých řešení, hádanek, fantazie, trpělivosti, zručnosti a štěstí si najde svůj hlavolam každý!“ láká návštěvníky kurátorka výstavy Mgr. Simona Valachová.

Myslíte, že nedokážete vyřešit žádný hlavolam? Ostych stranou! Nejznámější formou hlavolamů jsou mechanické hlavolamy, ale mohou za ně býti považovány i mnohé jiné úlohy. Například křížovky, sudoku, bludiště a labyrinty, puzzle nebo hádanky jazykové a matematické. Všechny tyto podoby hlavolamů budou na výstavě nejen k vidění, ale hlavně k vyzkoušení a řešení.

„Jeden sálek se celý promění v bludiště. Svůj hlavolam si najde malý i velký, začátečník, pokročilý i ten, kdo rozlouskne každý oříšek. Hlavolamová herna bude připravena i pro ty nejmenší! Možností k potrápení mozkových buněk budete mít tedy dostatek, ale cílem je hlavně se pořádně pobavit!“ doplňuje kurátorka.

Obdivovat množství různorodých hlavolamů, soustředit se, procvičit mozkové závity, skládat si a luštit můžete na výstavě HLAVOLAMY od 14. května do 3. září 2023 ve výstavních sálech Městského muzea a galerie Polička, kde je možné si hlavolam nebo logickou hru také zakoupit.

Vernisáž se uskuteční v neděli 14. května od 16 hodin. Čeká vás interaktivní povídání plné hádanek, logiky a zábavné fyziky v podání Josefa Hordiny – sběratele, tvůrce, znalce a popularizátora hlavolamů! Nebude chybět ani tematické občerstvení.

Více na www.cbmpolicka.cz

 

KONTAKT:

SIMONA VALACHOVÁ

Městské muzeum a galerie Polička

Tylova 114

572 01 Polička

Tel.: +420 461 723 855

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

www.cbmpolicka.cz

 
   
ROP NUTS II EU Investice do budoucnosti