Hledání

 
 
 
 
 
 
 
Centrum Bohuslava Martinů
 
 

 Letošní velikonoční výstava v Městském muzeu a galerii Polička představí kraslice a velikonoční pohlednice paní Miloslavy Gregorové. Doslova „největší“zajímavostí budou zdobená pštrosí vejce!

„Miloslava Gregorová je rodačka z Nového Města na Moravě. Jako malá holka jezdila k babičce a dědovi na vesnici, kde měly Velikonoce velkou tradici. Kraslice maluje intenzivně 20 let a chtěla by tuto tradici a tradiční vzory předat budoucí generaci.“ představuje autorku kraslic kurátorka výstavy Mgr. Stanislava Cafourková. „Paní Gregorová vyzkoušela od dětství množství technik: malování svíčkou, vajíčka koulená v máku nebo tradičně vařená v cibulových slupkách a zdobená obtisky.“ popisuje kurátorka a dodává: „Později již sama se svými dětmi malovala špendlíkem v tužce a voskovkami. Když děti odrostly, chtěla tvořit dál. Obdivovala vnorovské kraslice malované stužkou a batikou. Nakonec se rozhodla věnovat technikám zdobení voskem s horáckými vzory.“

Zdobení vajec má určité zákonitosti, svůj význam mají použité motivy a ornamenty, barvy, barviva i techniky. Kromě toho na výstavě „Dejte vejce malovaný ...“ poznáte staré tradiční způsoby dekorování vajec i pojetí nové, současné, rozmanité, kdy se fantazii meze nekladou. Prohlédnete si kraslice slepičí, husí, kachní, holubí i pštrosí! Výstava je doplněna dioramaty, například velikonočním stolem s klasickými dobrotami, ale také moderním velikonočním stromem ozdobeným kraslicemi. Samozřejmě se můžete těšit na hravé a tvořivé aktivity.

Přijďte se jarně naladit a hlavně inspirovat ke zdobení vajíček a vytváření kraslic, aby tento zvyk i nadále patřil mezi naše oblíbené tradice. Velikonoční vejce na výstavě Dejte vejce malovaný...  můžete obdivovat kdykoli v otevírací době poličského muzea od 5. března do 7. dubna 2024!

 

KONTAKT:

SIMONA VALACHOVÁ

Městské muzeum a galerie Polička

Tylova 114

572 01 Polička

Tel.: +420 461 723 855

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 
   
ROP NUTS II EU Investice do budoucnosti